Trump Ekimde Yolcu Olabilir; ABD Yeni Başkanını Seçecek

Trump Ekimde Yolcu Olabilir; ABD Yeni Başkanını Seçecek

Trump Ekimde Yolcu Olabilir; ABD Yeni Başkanını Seçecek

 

HaberTS- Haber Servisi- ABD, dünyanın en büyük güçlerinden bir tanesi olarak öne çıkıyor; bu yüzde ABD ülkesinde atılan her adım dünya ülkelerini de yakından ilgilendiriyor. Yakın zamanda ABD, seçime gidecek ve bu sefer başkanlık seçimi yapılacak. ABD başkanı Trump ikinci ve son seçimini kazanmak için adaylığını koydu ve rakibi Joe Biden. Karşısına eski başkan yardımcısı çıkınca Trump bir afalladı ki şu an karşısına çıkabilecek en dişli rakiple karşı karşıya ve büyük ihtimalle yıkılacaktır. ABD başkanlık seçilerini genel olarak değerlendirmek istiyoruz ki ABD bizi de yakından ilgilendiren bir devlettir; Ortadoğu’da olan hayallerimize hep taş koydu ve sürekli bizim başımıza terörü bela etti.

Joe Biden gelirse ne olur?

Öncelikle çok önde ismi olandan değil, sürpriz olandan bahsedelim; ABD eski başkan yardımcısı siyasetle ilgili olanlara yakın bir isimdir ancak pek siyasetle alakası olmayanlara uzak kalıyor. Şu an demokrat pati adayı olarak öne çıkan bu isim siyasette çok tecrübeli ve bir o kadar da kurnaz bir isimdir. Faşistlik yok diyebilir miyiz çok zor yani dünyanın başına eski başkanlar kadar bela olacak bir isim. Trump’dan farklı olarak bu işin içini de dışını da çok iyi biliyor. Bütün Ortadoğu siyaseti onun yardımcılık yaptığı zamanda büyütüldü ve şu an ki başkandan daha atılımcı bir isimden bahsediyoruz. Ülkemiz için çok hayırlı bir isim olacağını düşünmüyoruz ama seçimlerde çok az bir farkla da olsa önde gözüküyor.

Trump’ın işi zor

Şimdiki başkan olan Trump ikinci başkanlık seçimi için kolları sıvadı ama işi çok zor gözüküyor. Ülkenin başına geldiği günden bu yana koca ABD bir buz gibi erimeye başladı ve içe doğru gidiyor. Özellikle son yüz yılın ikinci büyük daralması yine başkan zamanında yaşanınca halkın gözünde olan itibarı bir anda aşağı indi. Ülke için iyi bir iş adamı olabilir ancak iyi bir başkan değil. Bunun için ülkenin başında kalması en hayırlı isim yine kendisi, ülkesi için olmasa da bizler için hayırlı olacak bir isimdir. Yaptığı yanlış hamleler abd2nin küçülmesini sağlıyor; bugün ABD ondan önceki dönemlerini yaşıyor olsaydı biz Akdeniz’de bu kadar rahat gezme şansına sahip olmazdık. Düşünün 5 yıl içinde Çin gelip ABD ülkesini geçmeyi başararak tarihi bir hamleye imza attı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER