Türkiye Ortadoğu’da Dengeleri Değiştiriyor; Kimse Beklemiyordu

Türkiye Ortadoğu’da Dengeleri Değiştiriyor; Kimse Beklemiyordu

Türkiye Ortadoğu’da Dengeleri Değiştiriyor; Kimse Beklemiyordu

 

HaberTS- Haber Servisi- Türkiye çok büyük ve akıllı hamleler yapmaya devam ediyor; Ortadoğu’ya Libya üzerinden adım atan Türkiye’ye karşı birçok ülke birlik olmuştu. Ülkemiz Türkiye ise bu oyunlara oyun ile karşılık vermek zorunda kaldı. Olayın kısa bir özetine bakalım; Libya’da Kaddafi öldükten sonra seçimler yapmış ve mevcut hükümet başa geçmişti; ülke de demokrasiye ayak uyduramayan bazı kişiler ise ülke de darbe girişiminde bulunmuşlardı. Bütün bu olaylardan sonra darbeci güçlere karşı Türkiye’den yardım istenmişti. Türkiye bu yardımı geri çevirmedi ancak bazı taleplerde bulundu, bu talepler genel de Akdeniz üzerinden oldu. Türkiye Akdeniz de sondaj yapmaya başlayınca dünya devletlerinde bir gerilme oldu; özellikle 2 devlet Fransa ve Yunanistan’dan çok büyük tehditler almaya başladık. Biz küçük bir ülke değiliz korktuğumuzu da daha kimse görmemiştir ki Türkiye’de geri adım atmadı. Bu sefer mısır-BAE-Yunanistan-Fransa ve İsrail birleşerek Türkiye’yi bu bölgeden çıkarmaya karar verdiler; işte detaylar

Türkiye yeni düzeni kuruyor

Türkiye bu oyunları yutacak bir devlet değildi asla da olmadı; oyunları bozmanın en kolay yolu kendi kurduğun oyunlardır. Türkiye bu birliği bozmak için hemen harekete geçti; öncelikle yanına çekeceği devletlerden birinde para olması gerekti; eski dost Katar’a çağrı yapıldı. Bu karşı gruptan BAE devletinin etkisini kırdı; bir tane yakın ama stratejik öneme sahip devlet lazımdı hemen umman ile konuşuldu ve bu da mısır devletini boşa çıkardı. Avrupa’da yaptığınız bir işte rakipte Avrupalı ise yanınızda bir Avrupa devleti olmalı gerekir, İtalya bunun için biçilmiş kaftan oldu. Sonrasında Libya’nın etrafında ki diğer sınır ülkeler ile de görüşülüp anlaşmalar yapıldı. Ortada İsrail ve Fransa kaldı, onlarda bizim payımıza düşen kısım oldu.

Türkiye bu oyunu gerçekten güzel oynuyor

Bizim yazılarımızda çok kullandığımız bir sözcük vardır; yiğidi öldür ama hakkını yeme, ülkemiz gerçekten dış oyunlara karşı güzel bir mücadele örneği veriyor. Bu şekilde Akdeniz’de dengeler tekrar bizim lehimiz de oluşmaya başladı. Bu saatten sonra Türkiye üstüne oyun oynamak düşünülerek yapılması gerekilen bir iştir. Bu ülke eski ve güçsüz Türkiye değildir yani bize bir darbe vurmak isteyene biz fazlasıyla karşılık veririz. Tıpkı çok güvendikleri birliğe karşı aldığımız tavır gibi o zamanda yağacağımız işleri çok güzel bir şekilde dizayn edebiliriz. Avrupa ile baş etmek kolay ama Türklerle uğraşmak zordur; Türk inatçı olur, Türk korkusuz olur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alparslan
Alparslan - 6 ay Önce

Kendi ekonomisi ni tarumar eden uljeui tandaşa müyayite peşkeş çeken sizede birşeyler yapsın artık

SIRADAKİ HABER