İSTANBUL (AA) - Quick Sigorta, 2020 yılını 514,3 milyon TL öz kaynak ve 2,472 milyar TL bilanço büyüklüğü ile kapattı.

Şirket açıklamasına göre, faaliyete başladığı 2017 yılından bu yana tüm değerlerin şirkette tutulması ve temettü dağıtılmaması sonuçlarını göstermeye başladı ve Quick Sigorta, bilanço büyüklüğü bakımından hayat-dışı sigorta şirketleri içinde ilk 10 büyük şirket arasında yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, "2020, dünya ve ülke ekonomisi için ilginç bir yıl oldu. Pandemi etkisi, milli gelirdeki büyümenin yavaşlaması, enflasyondaki yükseliş, döviz kurlarındaki oynaklık tüm şirketler gibi Quick Sigorta'yı da etkilerken, biz bu dönemdeki gelişmeleri doğru yönetmeyi başardık." ifadelerini kullandı.

Sigortacılıktan kazandığını sigortacılığa yatıran Quick Sigorta'nın, 4 yıl gibi kısa bir sürede 2,472 milyar TL bilanço büyüklüğüne ulaşarak sektörün en büyük ilk 10 şirketi arasına girmeyi başardığını belirten Yaşar, "Bir şirketin bilanço büyüklüğü kadar varlıklarının kalitesi de önemlidir. Quick Sigorta'nın yatırım portföyünü oluşturan hazır değerler, finansal varlıklar ve yatırım amaçlı gayrimenkullerine baktığımızda toplamda 2,206 milyar TL'lik bir portföy taşıyoruz. Bilançomuzun yaklaşık yüzde 90'ı yüksek kalitede ve finansal getiri yaratan aktiflerden oluşuyor. Bilançomuzda peşin ödenen giderler kalemleri yaklaşık yüzde 3,5 paya sahipken, alacakların bilanço içindeki payı ise yüzde 6,8 olarak gerçekleşti." değerlendirmesinde bulundu.


- "Amacımız, bilançomuzu kaliteli bir şekilde büyütmek"


Ahmet Yaşar, bir sigorta şirketinin en önemli itibar kaynaklarından birisinin bilançosu olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bizim amacımız sadece bilançoyu büyütmek değil, bilançomuzu kaliteli bir şekilde büyütmek. Üretimle ilgili kısa vadeli hedefler koyabilirsiniz ancak konu bilançoya geldiğinde orta ve uzun vadeli planlar yapmak zorundasınız. Bizim de önümüzdeki 3 yıl sonundaki hedefimiz, hayat-dışı sigorta sektöründe en büyük bilançoya sahip ilk 5 şirket arasına girmek.

Şirketin karının kaynağına baktığımızda, 'underwriting' karından ziyade yatırım gelirlerinin 2020 sonuçlarını etkilediğini gördük. Şirketin net yatırım gelirleri 482,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle, sigortacılığın teknik tarafı maalesef 2020 yılında da kar üretemedi ve bu sadece bizim değil tüm sektörün sorunu. Quick Sigorta'nın 2020 yılında teknik sonuçlarını en çok etkileyen konu muallak hasar artışı. Quick Sigorta, 1,1 milyar TL net kazanılan prim tutarına ulaşırken, net muallak hasar değişimi ise 478,6 milyon TL oldu. Diğer bir ifadeyle, şirket net kazanılan priminin yüzde 43,6'sı oranında muallak hasar artışını finansallarına yansıttı. Quick Sigorta'nın ihtiyatlı duruşu devam edecek."

Verilen bilgiye göre, brüt prim üretimlerine göre Quick Sigorta, hayat-dışı sektörde 1,6 milyar TL'lik üretimle 14'üncü sırada yer alırken, reasürör primleri düşülmüş net prim üretimi 1,25 milyar TL olarak gerçekleşti. Quick Sigorta, bu parametreye göre hayat-dışı şirketler arasında yüzde 3 pazar payı ile en büyük ilk 10 şirket arasında yer aldı.

Quick Sigorta, 2020 yılını brüt 373,2 milyon TL kar ve 304,4 milyon TL vergi sonrası net kar ile tamamladı.