SAĞLIK

"Şeker hastalığının gebelikte tanınması son derece önemli"

- Perinatoloji Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Yanık: - "Anne adayları ve bebeklerinin sorunlarla karşılaşmaması için şeker hastalığının gebelikte tanınması ve tedavi edilmesi son derece önemlidir" - "Gebelikte diyabete yatkınlık artabilir. Biz 24 ve 28 haftalıktan sonra tarama yapmaya başlıyoruz çünkü bu haftalardan sonra gebelikteki bazı hormonlar şekere yatkınlığı artırabiliyor"

Ordu'da
Ordu'da "Gebelik ve Diyabet Çalıştayı"

- Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan: - "Ülkemizde bilime, bilimsel etkinliklere daha fazla imkan verilirse, Türkiye şu anki yükselişini hızlandıracaktır" - Perinatoloji Uzmanları Derneği (PUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Yanık: - "Obez hastalarda bunu daha da sık görüyoruz. Gebelerin obezite problemini önlemek adına, gebelikten önce mutlaka kilo vermelerini sağlamak, günlük yaşantılarını düzenlemek çok önemli"

"25 bin hasta organ bekliyor"
"Sinüzitten korunmak için kapalı ortamlardan uzak durulmalı"
Ambulans helikopter 5 günlük bebek için havalandı
Ambulans helikopter 5 günlük bebek için havalandı
Sedyeyle geldiği hastaneden yürüyerek çıkmak istiyor
Sedyeyle geldiği hastaneden yürüyerek çıkmak istiyor

- Bolu'da, felç geçiren 62 yaşındaki Saniye Çamlıbel, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesinde gördüğü tedavinin ardından koltuk değnekleriyle yürümeye başladı - Tedavi sürecinde sağlığına kavuşmak için mücadele verirken, aynı hastanede kanser tedavisi gören eşini kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Çamlıbel, koltuk değneklerine ihtiyacı olmadan taburcu edileceği günü bekliyor - Saniye Çamlıbel: - "Hiç kalkamıyordum, beni hastaneye sedyeyle getirdiler. Zor bir süreç atlattım. Şu an iyi durumdayım Allah'a şükür. Koltuk değnekleriyle yürüyebiliyorum, ihtiyaçlarımı karşılayabilecek durumdayım"

"Obeziteyi çözerek diğer hastalıklardan kurtulmak mümkün"

- Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Alper Sönmez: - "Obezite pek çok kanserin yanı sıra alzaymır, şeker hastalığı, tansiyon, uyku apnesi, depresyon, infertilite, göz tansiyonu, karaciğer yağlanması, reflü, varis, kadınların baş belası topuk dikeni de dahil çok sayıda hastalığın sebebi. Obeziteyi çözdüğümüz zaman bu hastalıkların pek çoğundan hastalarımızı kurtarmamız mümkün" - "Türkiye'de diyabet hastalarının yüzde 90'ı, aynı zamanda kilo fazlası olan insanlar. Ülkenin sağlık bütçesinin yüzde 25'i diyabete harcanıyor. Bir başka deyişle obezite olmasaydı, diyabet diye bir hastalığımız da neredeyse olmazdı. Sağlık bütçemizin de dörtte biri başka yerlere harcanırdı"

"Sezaryen ile yapılan doğum bir sonraki gebelikleri riske atmaktadır"