Aile Hekimi Dr. Semih Gökart: Ağır metal zehirlenmesine dikkat

Aile Hekimi Dr. Semih Gökart, ağır metal zehirlenmesinin son dönemde gündemde olduğunu ve halkın metal zehirlenmesine karşı dikkatli olmasını önerdi.

Aile Hekimi Dr. Semih Gökart: Ağır metal zehirlenmesine dikkat

Ağır sanayi makineleri ile hazır olarak üretilen gıdalar, doğal tarım yerine kimyasal tarımın dünya nüfusuna bağlı olarak kullanılmak zorunda kalması, insanların tüketecek olduğu gıda ve içeceğin doğal ortamda oluşmasını beklemenin büyük kıtlık yaratma riski olması ve stoklu gıda ihtiyaçlarından doğan sorunlar son yıllarda insan vücudunda ağır metal zehirlenmesine sebep olacak kadar fazla metal birikmesine sebep oluyor. Aile Hekimi Dr. Semih Gökart, halkın ağır metal zehirlenmesine karşı dikkatli olmasını önerirken, vatandaşların ağır metal zehirlenmesine karşı dikkat ederek, tükettikleri gıdaların içeriğini okumasını ve vatandaşların ağır metal zehirlenmesi durumunda hemen acil servislere başvurması gerektiğini açıkladı.

Balık ürünleri ve midye

Aile Hekimi Dr. Semih Gökart, vatandaşların midye tüketimine dikkat etmelerini ve midye tüketimini sınırlı tutmalarını önerdi. Aile Hekimi Dr. Semih Gökart, balık tüketiminin fazla olması ve ton balığı gibi gıdaların ağır metal zehirlenmesine sebep olabileceğinden dikkatli tüketilmelerini, sık sık bu gıdaların tüketilmemesini önerdi.

Ağır metal zehirlenmesinin DNA üzerinde kalıcı bozukluklara sebep olabileceğini belirten Aile Hekimi Dr. Semih Gökart, ''eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız hemen en yakın sağlık kuruluşu veya acile başvurun'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER