Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir?

En faydalı yiyeceklerden biri olan Antep fıstığı nelere iyi geliyor, faydaları nelerdir?

Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Tüm dünyada eski çağlardan beri tüketilen Antep fıstığının sağlığa faydaları saymakla bitmez. Protein, lif, sağlıklı yağlar, vitaminler ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Besleyici özelliği yüksek, yağ içeriği düşüktür. Kilo vermeye yardımcı olan bu yemiş, kan şekeri seviyelerini düzenler ve bağırsak florasını geliştirir.

Bir buçuk avuç veya 28 gramlık porsiyonunda lif, protein, potasyum, çinko, fosfor, B6 vitamini ve manganez bulunur. Antioksidan değeri en yüksek kuruyemiştir.

Antep Fıstığının Faydaları

Erken yaşlanmayı önler

Cildi UV ışınlarına karşı koruyarak, bakır içeriğinden kırışıklığı önler. Cildin elastikiyetini korur. Cildin fazla yağlanmasını engeller. Kurumaya karşı doğan nemlendiricidir.

Cinsel sağlığı geliştirir

Afrodizyak olarak bilinir, doğurganlığı artırır, cinsel isteği getirir ve erkeklerde erektil bozuklukları tedavi eder.

Hafızayı destekler

E vitamini içerdiğinden bilişsel işlev kaybını önler. Öğrenmeyi, hatırlamayı, hızlı göz hareketini kolaylaştırır. Beyindeki temel yapları korumaya yardımcıdır.

Bağışıklığı güçlendirir

Hemoglobin üretimine destek olur, B6 vitamini içerir. Vücuda oksijen sağlanmasında görevli olan maddeleri destekler. Ayrıca; prostat kanseri, meme kanseri ve akciğer kanserine karşı korur.

Diyabet tedavisinde etkilidir

Tip 2 diyabeti kontrol altına almaya ve önlemeye yardımcı olur. Glikoz toleransını artırır, fosfor zenginidir.

Kalbi korur

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Kolesterolü dengeler, damar tıkanıklığını önler. Arginin içerdiğinden yüksek tansiyonun önüne geçmenize yardımı olur.

Zayıflatır

Bol miktarda lif içeren Antep fıstığı, tokluk hissi verir. Yağ değeri azdır, kilo vermeyi kolaylaştırır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER