Aşı Kartı Zorunlu mu Oldu? Aşı Kartı Nedir, Nasıl Çıkarılır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı kartı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Aşı Kartı Zorunlu mu Oldu? Aşı Kartı Nedir, Nasıl Çıkarılır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı kartı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Bilim Kurulu Toplantısının ardından açıklama yapan Bakan Koca, aşı kartının zorunlu olup olmadığını açıkladı. İşte son gelişmeler...

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkenin dört bir yanında HES kodu uygulaması zorunlu olarak devam ediyor. Kafe, lokanta, AVM, toplu taşıma, okul, konser, tiyatro, sinema gibi toplu yerlere girerken HES kodu göstermek şart.

Son dönemde HES kodundan sonra Aşı Kartı zorunluluğu iddiaları da arttı. Birçok kişi aşı kartı almaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi açıklama yaparak akıllardaki sorulara yanıt verdi.

Aşı Kartı Zorunlu Mu?

Bakan Koca, “Son günlerde vaka sayılarımız artıyor. Tedbirlerdeki gevşeklik bu tabloya yansıyor. Eski günlerimize dönmek istiyorsak bu tedbirlere daha sıkı uymamız gerekiyor. Bakanlığımızın şu anda yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Aşı kartı zorunlu değildir.” Dedi.

Aşı Kartı Nasıl Alınır?

HES uygulamasını indirip giriş yaptıktan sonra, Kovid-19 aşı bilgilerimden Aşı kartlarıma tıklanır. Aşı kartı oluştur seçeneğine tıklayarak kişinin pasaport ve aşı bilgileri oluşturulur.

E-Nabız uygulamasında ise Aşı Takvimi sekmesine tıklandığında aşı takvimi görülecektir. Elektronik aşı kartını indir seçeneğine tıklanarak çıktı alınabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER