Aşıdan Önce ve Sonra Neler Yenmeli?

Yan etkilerini azaltmak için Covid-19 aşısından önce ve sonra neler yenmelidir?

Aşıdan Önce ve Sonra Neler Yenmeli?

Yan etkilerini azaltmak için Covid-19 aşısından önce ve sonra ne yenmelidir?

Bazı yiyecek ve içecekleri tüketerek, aşıdan önce ve sonra sağlık durumunuzu ve bağışıklık sisteminizi en iyi duruma getirmeniz mümkün. Covid-19 aşısı olmadan önce ve aşıyı olduktan sonra nasıl beslenmeliyiz?

Aşının yan etkileri arasında;

Yan etkiler arasında ağrı, ateş, baş ağrısı, kızarıklık ve enjeksiyon yerinde şişme, bulantı, yorgunluk, titreme ve kas ağrısı bulunuyor.

Bu yan etkiler genellikle 72 saatte geçmektedir. Geçmezse tıbbi yardım alınmalıdır. Bu yan etkileri azaltmak içinse, uzman diyetisyenler muhteşem tüyolar veriyor.

Covid-19 aşısından önce ve sonra tüketilebilecek gıdalar şunlardır...

Zencefil Çayı

Sindirim sistemi şikayetlerini özellikle mide bulantısını önler. Taze zencefil çayı hastalık belirtilerini ortadan kaldırır.

Sağlıklı Sıvılar

Su, çay gibi sağlıklı sıvılar bol bol içilmelidir. Aşı; susuzluğa ve ateşe sebep olursa şekersiz ve gazsız sağlıklı içecekler imdadınıza yetişecektir.

Akdeniz Diyeti

Antienflamatuar etkilere sahip en iyi bilinen beslenme tarzı Akdeniz diyetidir. Sebze, meyve, tam tahıllar, omega-3, zeytinyağı, balık, baklagiller, yumurta gibi ürünleri diyetinize ekleyin.

Tavuk Çorbası

Tavuk suyuna çorba şifasıyla ünlüdür. Sindirimi kolaydır. Soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Diğer öneriler: Kefir, yoğurt, sarımsak, havuç, lifli ve fermente gıdalar, yeşil sebzeler, kepekli tahıllar, çilek, elma, kuru yemiş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER