Çay Ağacı Yağı Şampuanının Saça Faydaları Nelerdir? Evde Nasıl Yapılır?

Çay Ağacı Yağı Şampuanının 7 inanılmaz faydası ve kullanım şekli…

SAĞLIK 11.04.2022, 16:47
Çay Ağacı Yağı Şampuanının Saça Faydaları Nelerdir? Evde Nasıl Yapılır?

Çay Ağacı Yağı Şampuanının 7 inanılmaz faydası ve kullanım şekli…

Çay ağacı yağı, diğer özelliklerin yanı sıra güçlü antibakteriyel, antimikrobiyal ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Tüm bu harika özellikleriyle çay ağacı yağı şampuanının saçlarınız için harikalar yaratması sürpriz olmamalı.

Çay Ağacı Yağı Şampuanının Faydaları

Çay ağacı yağı şampuanının en popüler faydaları arasında bit, dermatit ve kepek tedavisi yer alır.

Kepeği Giderir: Mantar önleyici özellik bakımından zengin olan çay ağacı yağı, saç derinizdeki kepek tedavisinde etkilidir. Bir araştırma, çay ağacı yağı kullanımının kepekle ilişkili kaşıntı ve yağlılığı gidermede etkili olduğunu öne sürüyor.

Kaşıntıyı Giderir: Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle kafa derisindeki kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Yağlı saç derisinin tedavisinde de etkilidir.

Saç Büyümesini Destekler: Çay ağacı yağı, toksinleri temizleyerek saç köklerindeki tıkanıklığı açmaya yardımcı olur ve saç derisine gerekli besinleri sağlar. Hızlı saç uzatma bakımında çay ağacı yağı tercih edilebilir.

Saç Dökülmesini Önler: Çay ağacı yağı, saç köklerini açarak saçları güçlendirmeye yardımcı olur ve bu da saç dökülmesini önler.

Seboreik Dermatit Tedavisi: Çalışmalar, çay ağacı yağının kafa derisini ve yüzü etkileyen seboreik dermatitin tedavisine yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Kan Dolaşımını İyileştirir: Çay ağacı yağı vücudunuzdaki kan akışını destekler. Jojoba gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmış çay ağacı yağı şampuanının kullanılması saç ve saç derisi için önemli faydalara sahiptir.

Bit Tedavisine Yardımcı Olur: Bir araştırmaya göre çay ağacı yağının böcek öldürücü özelliği saç bitlerine karşı etkilidir.

Çay Ağacı Yağından Nasıl Şampuan Yapılır?

Malzemeler

  • 10 damla lavanta yağı
  • 10 damla çay ağacı yağı
  • 15 damla biberiye yağı
  • 250 ml şampuan
  • 1 yemek kaşığı E vitamini yağı
  • 2 yemek kaşığı Tatlı badem yağı

Yapılışı

Çay ağacı yağı şampuanı yapmak için, yukarıda belirtilen malzemeleri uygun miktarlarda bir cam kavanozda birleştirin ve kapağı sıkıca kapatın. Çözeltiyi iyice karıştırmak için kavanozu çalkalayın. Cam kavanozu serin bir yerde saklayın.

Çay ağacı yağı şampuanı kullanmak çok kolaydır. En iyi sonuçları almak için aşağıdaki süreci takip etmeniz yeterlidir:

  • Adım 1: Çay ağacı yağı şampuanını doğrudan saçınıza uygulayın ve nazikçe masaj yapın.
  • Adım 2: Şampuanı saçınızda 5 dakikadan fazla bırakmadığınızdan emin olun.
  • Adım 3: Saçınızı suyla iyice durulayın.

Yorumlar (0)