Depresyona Çare Balık Tüketmek!

Son araştırmalar, balık tüketiminin ruhsal sağlığa önemli bir katkı sağladığını gösteriyor...

Depresyona Çare Balık Tüketmek!

Ruh sağlığı ile ilişkisi olan gıdalar araştırılırken, uzmanlar, balığın çok önemli bir faydasını keşfetti. Balık tüketenler depresyona karşı korunuyor mu?

Belli aralıklarla balık tüketmek depresyonu önlüyor! Bu konuda 26 farklı çalışma yapıldı. Çinli araştırmacılar, çok balık yiyerek depresyona karşı büyük ölçüde korunabileceğimizi açıkladı. 150 bin kişiyle yapılan bu araştırmalarda çok balık tüketen kişilerde depresyon görülme oranı %17 daha düşük çıktı.

Bundaki en büyük pay, balıktaki yağ asitlerinin beyin faaliyetlerini etkilemesi olarak gösterildi. Balık tüketimi ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiye dayalı yapılan pek çok araştırmanın karmaşık sonuçlar doğurduğu açıklandı. Bu tezi kanıtlayan çalışmalar Avrupa'da yapılan testlerde doğrulandı. 2001'den bu yana yapılan tüm çalışmalar değerlendirildiğinde, balık yiyenlerde depresyon görülme oranının düşük olduğu doğrulandı.

Balık yiyenler sağlıklı beslendiği için ruh sağlıkları da iyi oluyor. Omega 3, serotonin ve dpoamin alımı açısından önemli. Ancak araştırmaların devam ettiği de belirtildi...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER