Diş Eti Hastalıkları Vücuda Nasıl Zarar Veriyor?

Diş Eti Hastalıkları Vücuda Nasıl Zarar Veriyor?

Diş eti hastalıkları, toplumda yaygın olarak görülüyor. Diş eti kanamaz, sızı ve hassasiyet gibi semptomlar ile kendisini gösterse de toplumda diş eti hastalıkları çok fazla dikkate alınmıyor. Ancak diş etki hastalıkları ile birlikte vücutta ciddi risklerin ortaya çıkması da söz konusu olabiliyor. Diş eti hastalıklarının dikkate alınmaması çok ciddi ve kronik sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabiliyor. Özellikle de diş etlerinde meydana gelen ve hafif sızı ya da orta şiddetli ağrı ile kendisini gösteren diş eti iltihapları, vücudun bağışıklık sistemi direncinin düşmesine neden oluyor. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte de ciddi hastalıklara karşı açık durumda kalmasına neden olabiliyor.

Diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmanın tedavi edilmemesi durumunda bağışıklık zayıflar. Bağışıklığın zayıflaması ile birlikte diş etindeki iltihapta bulunan mikrobiyal organizmalar vücudun farklı organlarında gezer. Bu durum ciddi organ sorunlarına ve hastalıklara neden olabilir.

Diş Eti Hastalıklarının Vücuda Zararı

Tedavisi aksatılan veya yaptırılmayan diş eti hastalıklar vücuda ciddi zararlar veriyor. Zarar vermesinin dışında diş eti enfeksiyonları nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyonlar sistemik enflamasyon oluşturmaktadır. Diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda da hastanın genel sağlık durumlarında son derece kritik sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Özellikle diyabet(şeker hastalığı), kalp hastalıkları, gebelikte komplikasyonlar, romatoid artrit hastalıklar ile ilgili olarak risk yüksek seviyede artmaktadır.

20 Yaş Dişi Nasıl Çekilir?

Herkesin çok iyi bildiği 20 yaş dişlerinin çıkması çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bazı kişilerde 20’lik dişlerin çıkışı çok ciddi problemlere neden olmasa da bazı kişiler için çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Sancılı olabilen 20 yaş dişinin yarı gömülü veya tam gömülü kalması gibi bir durumla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu ve benzer durumlarda uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilecek kontroller neticesinde 20’lik dişlerin çekilmesine karar verilebilir. Doğal olarak 20’lik diş çekimi nasıl yapılmalı hastalar tarafından en fazla merak edilen konu oluyor.

Diş etinde kanama ve eşlik eden şiddetli ağrılar, diş etlerinin hassaslaşması ile birlikte kulak ve çene bölgesine yansıyan ağrı semptomları oluşturur. 20 yaş dişlerinin yarı gömülü veya tam gömülü kalması durumunda ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarına neden olur. Gündelik yaşamı dahi son derece olumsuz şekilde etkileyen bu tip durumlarda 20 yaş dişleri çekilir. Ancak kişinin genel sağlık durumu ve 20’lik dişlerinin pozisyon ve durumu ile bağlantılı olarak 20 yaş dişi cerrahi müdahaleler ile de alınması gerekebilir. Diğer dişlere zarar veren ve hatta çene kemiği ile ağız yapısını bozan bir duruma gelen 20’lik dişlerin çekilmesi tıbbi açıdan uygundur. Ancak her 20’lik yaş dişinin çekilmesi gerekmez. Çekim işlemi için uzman diş hekimi tarafından yapılacak kontroller neticesinde karar verilmelidir. 20’lik diş çekimi ve gülüş tasarımı ile ilgili olarak Türkiye’nin en başarılı diş kliniği Regen Turkey Clinic aracılığıyla hizmet alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER