Diyet Nasıl Yapılır? Diyetle Zayıflama İpuçları

Zamanımızda birçok insanın derdidir kilo vermek, diyet yapmak, sağlıklı beslenmek. Bunları doğru şekilde yapabilmemizin birinci şartı bunların ne olduğunu ve nasıl yapıldığını doğru şekilde öğrenmektir.

SAĞLIK 01.08.2021, 16:30 01.08.2021, 16:33
Diyet Nasıl Yapılır? Diyetle Zayıflama İpuçları

Zamanımızda birçok insanın derdidir kilo vermek, diyet yapmak, sağlıklı beslenmek. Bunları doğru şekilde yapabilmemizin birinci şartı bunların ne olduğunu ve nasıl yapıldığını doğru şekilde öğrenmektir. Çünkü doğru şekilde verilmeyen kilolar daha sonraki zamanda fazlasıyla geri dönecek veya sağlıklı beslenmek için yaptığımız diyetler daha çok sağlığımızı bozacak belki de hasta olmamıza neden olacaktır.

Diyet Nedir?

Diyet; vücudumuza gereken enerjinin besin yoluyla sağlıklı ve yeterli bir şekilde alınmasıdır. Vücudumuza gerekenden daha fazla besin yoluyla enerji almamız bu enerjinin vücudumuzda yağ olarak depolanmasını sağlayacaktır. Bu da bilindiği üzere fazla kilo, kötü bir görüntü ve sağlıksız bir yaşam olacaktır. Bizim için en uygun olan diyet şeklini normal düzenimizi fazla bozmadan genetik özelliklerimizi ve alışkanlıklarımızı da dikkate alarak oluşturmalı ve artık bunu bir düzen içerisinde hayatımızda uygulamalıyız. Yani aslına bakacak olursak diyet beslenme düzenimizin yaşam şeklidir. Sanıldığı gibi kilo vermek için yapılan besin listesi diyet değildir. Diyet sağlık içindir.

Doğru Diyete Nasıl Karar Verilir?

Diyete başlamadan önce sorunun kaynağına inilmesi gerekmektedir. Ben neden kilo alıyorum? Herkes bu soruyu kendine sormalı ve bu sorunun cevabını hiçbir bahane olmaksızın kendiyle paylaşmalıdır. Gerçeğiyle yüzleşmediğimiz bir sorunun doğal olarak çözümü de olamayacaktır. Şimdi bu soruyla ne demek istediğimizi açıklayalım. Kilo almamızın sebebi bir hastalıktan olabileceği gibi genetikten kaynaklı da olabilir. Yani bu kilo almanızın sizden kaynaklanmadığını dış sebeplere bağlı olduğunu gösterir. Ya da kilo almanızın sebebi vücudunuza aldığınız gereksiz ve fazla besinler olabilir. Örneğin gereğinden fazla ekmek, fazla miktardaki şekerli ürünler, börekler ve tatlılar olabilir. İlk olarak bir sağlık kuruluşundan yardım alarak tahlil yaptırabilir ve kilo almanızın bir hastalık kaynaklı olup olmadığının tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. Bir hastalık olması durumunda tedavi sürecini başlatmanız doğru bir beslenme şekliyle bütünleştiğinde ideal kilonuza dönebilirsiniz. Hiçbir sorun çıkmadığı durumda da artık diyet listenizi oluşturmak için hazırsınızdır. Alışkanlıklarınızı da dikkate alarak sizi çok fazla zorlamayacak şekilde bir beslenme düzeni oluşturun.

Diyet İçin İpuçları

-Günlük 2 litrenin üzerinde su tüketin.

- Kahvaltılarınızı aksatmayın.

-Akşam saat 6’dan sonra yemek yemeyin.

- Yoğurt, kefir gibi bağırsaklarınızı çalıştıran besinler tüketin.

Kaynak: Diyetio

Yorumlar (0)