Doğal Tedavi Yöntemleri Seboreik Dermatit İçin Ne İşe Yarar

Enflamatuar bir cilt hastalığı olan seboreik dermatite kepek ya da egzama da denilebilir.

Doğal Tedavi Yöntemleri Seboreik Dermatit İçin Ne İşe Yarar

Kafa derisini etkiler ve kırmızı pul pul lekelerin açığa çıkmasına sebep olur. Yama şeklinde ki bu belirtiler üst gövdede ve yüzde de görülebilmekte. Yağ üretiminin yapıldığı pek çok yağ bezelerinin bulunduğu alanlarda belirtiler meydana gelir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan SD(seboreik dermatit), bir otoimmün reaksiyon ve alerji sonucudur. Kronik olarak da kabul edilebilir. Bu durumda tedavinin kontrol altına alınabileceğini ancak tamamen yok edilemeyeceğinin göstergesidir.

SD semptomlarından kurtulabilmek adına sıklıkla birkaç tur şeklinde tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bu aşamada geleneksel olan tedaviler etkilidir ancak evde uygulanan tedavi yöntemlerinde cilt kimyasallara maruz kalabilir. Eşleştirme yapıldığında SD için doğal olan ilaçların daha hızlı sonuç vererek hafiflemesine yol açtığı gözlemlenmiştir.

Alternatif ve Doğal Takviye Ürünler

Cilt şekline ve hassasiyet durumlarına göre seboreik dermatite de farklı şeyler görülebilir ya da bu tetiklenmesinde etken rol oynayabilir. Dermatoloğunuzla hangisinin sizin için daha iyi olacağı hususunda görüşme yapabilirsiniz.

Balık Yağı

Alerjinin tetiklediği dermatit alevlenmelerinin baskı altına alınmasına balık yağı takviyeleri yardımcı olabilir. Diğer besinsel özelliklere de sahip olan balık yağı içerdiği Omega-3 asitleri nedeniyle kalp damar ve bağışıklık sağlığı için önerilir.

Aloe Vera

Anti-enflamatuar özellikleri barındıran bir çeşit bitki olan Aloe veranın seborik dermatit tedavisinde etken bir rol oynağı tespit edilmiştir. Aloe vera özü ve jelini içeren takviyeler sayesinde seboreik dermatit parlamalarının baskı altına alınmasında yardımcı olabilmekte. Aynı zamanda olası patlamaların da ciddiyetini azaltabilmektedir.

Probiyotikler

Özellikle çocuklarda çoğu zaman probiyotikler farklı dermatit çeşitlerinin tedavisinde önerilmekte. Fakat, probiyotiklerin seboreik dermatit için etkili olduğu konusunda çok az araştırma bulunmaktadır. Ama yine de probiyotikler daha sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyebilmektedir. Bu durum da vücudumuzda yer alan enflamatuar sorunlarını en aza indirger.

Uçucu Yağlar

Cilt koşullarında ki esansiyel yağlar topikal tedavi olarak daha popüler olmaktadır. SD için bazı yağlar olası alevlenmelerin tedavilerinde yardımcı olabiliyor.

Çay Ağacı Yağı

Çeşitli cilt durumları için çalışılan çay ağacı yağı antifungal, antienflamatuar ve Antibakteriyel faydaları ile seborik dermatit adına ideal bir tedavi şeklidir. Oldukça kuvvetli olan çay ağacı yağı saç derilerine uygulanmadan önce hindistancevizi yağı ya da zeytin yağı gibi taşıyıcı olan yağlar ile seyretme işlemi uygulanmalıdır. Su ya da taşıyıcı yağ ile sulandırılan 8-10 damla çay ağacı yağını seboreik dermatitinizde deneyin. Bu yöntem ile kaşıntınız azalabilir ve kafa derinizdeki cildinizin pullu lekelenmelerinin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Esansiyel Yağlar

Frenk üzümü çekirdeği yağı, akşam çuha çiçeği ile hodan yağı seboreik parlamaların azalmalarına yardımcı olan özelliklerin hepsini içermektedir. Bu yağ çeşitlerinden herhangi birini taşıyıcı yağ ile karışım yaparak parlama bölgenize uygulayın. Bu sayede kızarıklık ve kaşıntınız azalacaktır. Tutarlılığı ile uygulamayı kolay hale getiren Hindistan cevizi yağı, bu yağlar ile karışım yapılacak en iyi taşıyıcı yağdır. Aynı zamanda tek başına hindistancevizi yağı antibakteriyel ve analjezik özellikleri barındırmaktadır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı

Seboreik dermatitin her ne kadar hayati bir tehlikesi bulunmasa da kroniktir ve oldukça rahatsız edici etkileri bulunur. Özellikle de vücudumuzda ve yüzümüzde olur ise kaşıntı, ölçeklenme ve kızarıklık gibi etkiler görülür.  Doktorunuz ile belirtiler hakkında görüşmek için mutlaka görünmelisiniz. Bu sayede doğru tanı konduğundan da emin olabilirsiniz. Şayet SD’nizi kendi kendine tedavi etmeyi denediniz ve başarılı olamadıysanız farklı bir tanıya sahip olabilirsiniz.

Başka semptomlarınız var ve parlamalar da yaşamınızda bir süreklilik olmaya başladıysa doktorunuza görünmelisiniz. Birinci basamak olarak doktorunuz sizi bir dermatoloğa yönlendirir. Cilt doktorunuz bazı testler ve işlemler uygulayarak sizinle diğer tedavi yöntemleri hakkında konuşmak isteyebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER