Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğuma hazırlık eğitimi; doğum sürecinin nasıl geliştiği, doğum sırasında nelere yapılması gerektiği gibi birçok bilgiyi kapsayan, hem hamilelik hem doğum hem de lohusa döneminde anne adayının hayatını kolaylaştıracak yöntemlerin öğretildiği eğitimdir. Bu eğitim alanında uzman personeller tarafından verilir. Temel amaç anne adayının psikolojik olarak hamilelik dönemine hazır hale gelmesini sağlamaktır.

Gebelik döneminde her şey kontrol altında olsa da anne adayları bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadıklarında korku yaşayabiliyor. Bu durum da doğuma karşı olumsuz bir tutum geliştirilmesine yol açabilir. Doğru bilgiler sayesinde anne  ve baba adayı için doğum süreci daha sağlıklı ve endişesiz geçer.  Eğitim süreci  başarılı geçerse anne adayı kendine ve bebeğine güven sağlayabilir. Baba adayı ise hamilelik ve doğum sürecinde hem kendine hem de anneye nasıl yardım edebileceğini öğrenir.

Doğuma hazırlık eğitimi hem pratik hem de teorik olarak verilir. Günümüzde bu alanda hizmet veren uzman sayısı arttığından her aileye özel doğuma hazırlık eğitimleri planlanabilir. Hamilelik sürecinde doğuma hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için: Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğuma Hazırlık Eğitimi Neden Alınmalıdır?

Doğum sürecinin nasıl başladığını, nasıl ilerleme gösterdiğini ve doğum sürecinde neler yapabileceğinizi öğrenerek doğum sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Uzmanlardan edindiğiniz bilgiler hamilelik ve doğum sürecinizi kolaylaştırır.

Doğuma hazırlık eğitimine katılmanız için birkaç geçerli sebep sunalım;

 • Doğum sürecinde kadın ve bebek hakları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Sizi doğum sürecine sağlıklı ve güvenli götürecek uygulamaları öğrenebilirsiniz.
 • Doğum hakkındaki yanlışlarınızı düzeltir ve doğum korkunuzu yenebilirsiniz.
 • Doğum tercihinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Nefes ve gevşeme egzersizleri yardımıyla doğum anında konforunuzu arttırabilirsiniz.
 • İlaç kullanmadan rahatlayabileceğiniz yöntemlerle doğum sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Doğum  sırasında müdahale ve sezaryen oranlarınız yarı yarıya azalır.
 • Baba adayları kurs bilgileri sayesinde doğum sürecinde daha aktif rol alabilirler.
 • Doğum gerçekleştiği anda ten tene temas aşamalarını öğrenebilir ve doğru şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Doğum sonrası pişmanlıklarınız olmaz.

Doğuma hazırlık eğitimiyle seçeneklerinizi öğrenerek doğumunuzda tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Böylece doğum deneyimini tatmin edici hale getirebilirsiniz. İlk doğuma girecek anne adayları için doğumla ilgili negatif duygu ve yanlış düşünceler ortadan kalkar. Özellikle ilk doğumu olacak kişiler için doğuma hazırlık eğitimi katılımı çok gereklidir.

Doğuma Hazırlık Eğitimi İçeriği Nedir?

Doğuma hazırlık eğitimi, anne adayının doğuma olan güvenini arttırır. Doğuma hazırlık eğitimi kişiselleştirilebilir. Yani sizin taleplerinize özel içerikler de eklenebilir. Genel olarak doğuma hazırlık eğitimi içeriği şu şekildedir;

 • Annenin kendi bedenine güveni
 • Annenin bebeğe güveni
 • Doğum sürecinin fizyolojik yapısı
 • Stres hormonunun anne, baba ve bebek üstündeki olumsuz etkisi
 • Doğum sürecinin tanınması ve stressiz yönetilebilmesi
 • Ikınma ve doğru pozisyonlar
 • Normal doğum ve sezaryen doğum olumlu- olumsuz yanları
 • Doğum sürecinde kullanılabilecek yardımcı teknikler hakkında teorik ve pratik bilgi
 • Nefes alma, doğru pozisyonlar, zaman yönetimi, ritim yakalama, gevşeme, masaj, termal uygulama, aromaterapi gibi uygulamalar
 • Doğum anında tıbbi yardım destekleri hakkında bilgiler. Suni sancı, kiwi, epidural, epizyotomi gibi süreçler doğuma hazırlık eğitiminin genel içerikleri olarak sıralanabilir.

Doğuma hazırlık eğitimi sonunda anne ve baba adayları gerekli tüm bilgileri öğrenerek, doğum sürecinde uygulayabilecek hale gelir.  Ayrıca anne adayları diğer anne adaylarıyla etkileşime girerek deneyimlerini paylaşabilir. Ailenin isteğine bağlı olarak eğitimler özel olarak da planlanabilir.

Eğitimde standart doğuma hazırlık eğitimi olacak şekilde doğumun ilerlemesi, doğumdaki müdahale türleri, doğum sırasında ağrıyla baş edebilme, doğum sonrasında yapılabilecekler gibi başlıklar yer alır. İsteğe bağlı olarak hamile yogası, emzirme, bebek bakım bilgisi,  güvenli bebek taşıma, ilkyardım gibi konuları da isteyebilirsiniz.

Doğuma Hazırlık Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Doğuma hazırlık eğitimleri toplamda 7-8 saatlik kısa anlatım ve sunumlarla tanımlanabilir. Bunun yanında birkaç hafta boyunca sürebilen eğitimlerdir. Bazı doğuma hazırlık eğitimleri ardışık günler yerine daha uzun sürede planlanmaktadır. Genelde her tafta sonu ikişer saat kadar yapılan 4 seansa ayrılabilir. Ayrıca tek bir gün uzun olacak şekilde de planlanabilir. Anne adayı için doğuma hazırlık eğitiminde pekiştirme dersleri de verilebilir.

Doğuma hazırlık eğitimi içerikleri eğitim süresine göre değişir. Uzmanlar vaktiniz varsa uzun süren eğitimlerin daha yararlı olduğunu belirtmektedir. Bu eğitimin süresi sizin ihtiyaçlarınıza göre de uzayıp kısalabilir.

Doğuma Hazırlık Eğitimini Kimler Verebilir?

Doğuma hazırlık eğitimi geçmişte bir tek ebeler tarafından veriliyordu. Ancak bu eğitimlere ülkemizde yoğun bir talebin olması sebebiyle doğuma hazırlık eğitmeni olarak sertifika alan uzmanlar da vermeye başladı.  Doğuma hazırlık eğitmeni olabilmek için birkaç ay sürecek eğitimleri tamamlayarak sertifika almalısınız. Bu sertifikaya bir doktor ya da bir ebe sahip olabilir.

Türkiye’de özel hastanelerde doğuma hazırlık eğitimleri doktorlar, ebeler ya da diğer sağlık personelleri tarafından verebilir. Bunun yanında doğuma hazırlık merkezlerinde doğuma hazırlık eğitmenleri tarafından da eğitimler verilebilir. Eğitim verecek kişinin bu alanda yetkinliğini, sertifikasını ve deneyimini mutlaka sorgulamalısınız.

Doğuma Hazırlık Eğitimine Baba Adaylar Katılabilir mi?

Doğuma hazırlık eğitimlerinin önemli bir bölümü anne adaylarının yanında baba adaylarının da katılabileceği şekilde verilir. Uzmanlar eğitimlere çift olarak katılıma teşvik eder. Anne adayları dışında baba adayları da gebelik süreci için bazı korku ve endişeler yaşayabilir.

Baba adayları da korkularını yenebilmek için bilgi edinebileceği eğitimlere katılmalıdır.  Doğuma hazırlık eğitimi katılımı gerçekleştiren baba adayları çocuk sahibi olmakla ilgili pozitif duygular edinebilir ve eşine doğum sonrası kolayca destek olabilir.

Kaynak: https://www.ayseduman.com/

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER