Ekmek Tüketimi Hangi Hastalığa Yol Açıyor?

Ekmekteki tehlike ne? Beyaz undan yapılan ekmek hangi hastalığa yol açıyor? Uzmanından önemli uyarılar...

Ekmek Tüketimi Hangi Hastalığa Yol Açıyor?

Ekmekteki tehlike ne? Beyaz undan yapılan ekmek hangi hastalığa yol açıyor? Uzmanından önemli uyarılar...

Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, beyaz ekmekteki tehlike hakkında vatandaşları uyardı. Buğdaydaki alerjen maddenin dünyaca onaylı listede 7. sırada yer alması dikkat çekiyor. Ekmek buğdaydan üretiliyor. Fakat, doğru tüketilmediğinde bazı hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Özer, buğdaydan korkmamak gerektiğini ve önerilen miktarları aşmadan ekmek tüketilebileceğini açıkladı. Burada önemli nokta doğru yöntemlerle üretilmiş ekmekleri tüketmek...

Sağlıklı Ekmek Nasıl Üretilir, Nasıl Seçilir?

Prof. Dr. Özer, taş değirmenlerde öğütülen undan üretilen ekmeklerin Alzheimer hastalığını tetikleyebileceği hakkında uyardı. Özer, öğütme taşlarının una karışma ihtimaline dikkat çekti. Bu taşların bileşiminde ise Alzheimer'ı tetikleyen alüminyum, silisyum, magnezyum gibi maddeler bulunuyor. Maddeler ekmekle vücuda girip birikim yapıyor.

Risksiz olanı ise modern valsli değirmenlerde ekmek üretimi yapmak. Bu yöntemle tam buğday unu ekşi maya ile uzun süre fermente ediliyor ve uygun ortamda pişirilerek besin değerini de koruyor.

Taş Fırınlarda Pişirilen Pide ve Ekmeğe Dikkat!

Çıplak ateş ve çeşitli öğelerle temas eden pide, ekmek, lahmacun gibi ürünlerde tehlike var. Bu tip yiyecekler sınırlı miktarda tüketilmeli. Aksi halde az önce belirtildiği gibi, vücutta tepkimelere yol açabiliyor. Alzheimer ve beyin hastalıklarını tetikleyebiliyor. Kanserojen etkisine sahip bileşenler sürekli tüketildiğinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Beyaz undan yapılan ekmeğin kesinlikle zararlı olmadığını, ancak tam tane undan üretilen ekmeğe göre besin değerinin daha az olduğunu belirten Özer, ekmeğin türünden ziyade pişirilme şekline dikkat çekti.

Uzmanlar, günde az miktrda tam buğday ekmeğin tüketilmesinden yana. Doğru yöntemle üretilen ekmekler sağlığa faydalı olmakla beraber, hastalıkların oluşma riskini azaltıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER