ENDOMETRİOZİS (ÇİKOLATA KİSTİ) HASTASI OLABİLİR MİSİNİZ?

Endometriozis son yıllarda daha sık duyulmaya başlayan ve bayanlarda ciddi jinekolojik şikayetlere sebep olan bir hastalıktır. Kabaca her 10 bayandan birinde görülen bir hastalıktır.

ENDOMETRİOZİS (ÇİKOLATA KİSTİ) HASTASI OLABİLİR MİSİNİZ?

Endometriozis son yıllarda daha sık duyulmaya başlayan ve bayanlarda ciddi jinekolojik şikayetlere sebep olan bir hastalıktır. Kabaca her 10 bayandan birinde görülen bir hastalıktır.

Endometriozis genç kızlıktan menopoza kadar görülebilen bir hastalık olmasına rağmen en sık 30'lu yaşlarda teşhis edilmektedir. Bu hastalığın en önemli sorunlarından birisi geç teşhis edilmesidir. Endometriozis hastalarında şikayetlerin başlamasından hastalık teşhis edilene kadar ortalama 7 yıl geçtiği ve  ortalama 5 doktor tarafından görüldüğü ifade edilmektedir. Bunun sebebi şikayetlerin müphem olmasıdır. Yani bazen ciddi şikayetler oluştursa da adet sancısı, ilişkide ağrı, kasıklarda sancı, yorgunluk, gaz, şişkinlik gibi şikayetler çikolata kistine yorulmamakta, şikayetler ya ihmal edilmekte ya da iç hastalıkları gibi bölümlere gidilmektedir. Fakat bu hastalık için erken teşhis önemlidir. Eğer hastalık erken teşhis edilirse ilaçlarla kontrol altında tutularak ileride doğurganlık üzerine olabilecek olumsuz etkilerinin önüne geçilebilir.

Peki endometriozis hastalığı kimlerde görülür?


Genellikle üreme çağındaki kadınlarda, uzun boylu, zayıf, beyaz tenli, renkli gözlü bayanlarda, erken adet gören, adetleri uzun ve yoğun olan, fazla kafein tüketen, yağdan zengin ve sağlıksız beslenen (fast food tarzı), aile bireylerinde endometriozis olan, bebek sahibi olamayan veya az çocuklu olan, kimyasallara maruz kaldığı bir iş alanında çalışan kişilerde daha sık görülmektedir.


Acaba ben endometriozis hastası mıyım? diyorsanız şu şikayetlere dikkat etmelisiniz. Şiddetli adet sancısı, sürekli veya aralıklı kasıklarda ağrı ve dolgunluk, gaz, şişkinlik, adet düzensizliği ve özellikle ara kanamalar, yorgunluk, adetlerde ağrı nedeniyle işe/okula gidememe, kahverengi lekelenmeler, idrar yaparken ağrı, bağırsak hareketlerinin fazla olması ve büyük tuvalet yaparken ağrı, kabızlık, ilişki esnasında ağrı, kısırlık, makata vuran ağrı veya dolgunluk hissi önemsenmeli ve ihmal edilmeden bir jinekolog ile görüşerek altta endometriozis olmadığı açığa çıkarılmalıdır.      

Endometriozis hastası olabileceğinizi düşündüren şikayetler varsa en kısa zamanda bir jinekolog ile görüşmek gerekir. Yapılan muayene, ultrasonografik değerlendirme neticesinde endometriozis hastalığı teşhis edilir. Eğer genç, evli olmayan bir bayanda veya adolesan dönemde bir genç kızda bu şikayetler varsa ultrason ve gerekirse MRI çekilerek tanı konulmaktadır.

Özet olarak endometriozis (çikolata kisti hastalığında) erken teşhis çok önemlidir. İlaç tedavileri ile şikayetler ortadan kalkabilir ve ileride gebe kalma ile iligili bir sorun gelişmesinin önüne geçilebilir. Bayanların şikayetlerini önemsemelerini ve özellikle de şiddetli adet sancısı olan genç kızların ve bayanların bunun altında endometriozis hastalığının olabileceğini düşünmelerini tavsiye ediyorum.     

Sorularınız için iletişime geçin:

Prof.Dr. Banu Kumbak AYGÜN

www.banukumbak.com – info@banukumbak.com

TELEFON    : 0535 461 22 44

WHATSAPP : 0532 396 19 76

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER