Estetik Olma Yaşı Kaçtır?

Ülkemiz de estetik olma yaşında sınır var mıdır? Kaç yaşından sonra estetik olabilirim.

Estetik Olma Yaşı Kaçtır?

İnsanlar dünyaya belirli bir vücut ile gelirler, bu vücutlarında beğenmedikleri yerlere yapılan değişikliklere estetik denir. Estetik son yüz yılda çok hızlı bir şekilde gelişiyor, bu gelişim tabi ki de teknolojinin gelişimi ile doğru orantılıdır. Estetik, zorunlu olmadıkça tabi ki önerilen bir durum değildir ama insanların isteğine göre de yapılır. Her şey de kurallar vardır, bu sağlık kuralları doktorlar tarafından değil devletler tarafından konulur. Ülkemiz de de estetik olmak için belirli kurallar vardır. Bu kuralların başında yaş gelir. Belirli yaşın altında olan kişiler maalesef estetik ameliyatı olmaz, bunun alt sınır olarak erkeğe ve ya kadınlara farklı taş uygulamaları vardır.

Estetik yaş sınırı kaçtır?

Estetik yaş sınırı var mıdır? Sorusu çokça sorulan sorulardan biridir. Estetik olmak için yaş sınırı vardır, bu sınır kadınlar için 17 erkekler için 18 olarak belirlense de son zamanlarda bu yaş 15 yaşına kadar gelmiştir. Bu keyfi yani isteğe bağlı estetik ameliyatlarında olan bir duruştur. Sağlık sorunlarına bağlı yaşanan estetik ameliyatlarında alt yaş sınırı yoktur. Örnek olarak kırılmış ve nefes almayı engelleyen bir burun varsa bu durumda 18 yaş altı olsa da ameliyat yapılır. Bunun için bir doktor raporu gereklidir, bununla birlikte üst sınır yoktur. 60 yaşında ve ya 70 yaşında olan bir insan eğer sağlık sorunu yaşamıyorsa estetik olabilir.

 Estetik riskli midir?

Estetik ameliyatları bu kadar öne çıktığı bir zamanda bu soru kesinlikle sorulmaya başlandı. Estetik riskli midir;  estetik ile birlikte her ameliyatta ufak da olsa bir risk vardır. Yapılan ameliyatlar içinde kendi istediğinizle olduğunu bir estetik ameliyatında kâğıt imzalıyorsunuz bu da risk olduğunun en büyük gerçeğidir. Riski en aza indirmek için yapmanız gereken en doğru işlem güvenilir yerlerde ameliyat olmaktır. Özellikle botox uygulamalarında bu işten kar etmek isteyen birçok sahtekâr ortaya çıkmıştır. Sizin isteklerinizden faydalanmak isteyen kişilere dikkat etmelisiniz. Genel olarak riski olmayan estetik ameliyatlarında riski kendiniz ortadan yok edin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER