Ev İçi Virüs Bulaşmasına Dikkat!

Koronavirüsün en çok ev içinde bulaştığını belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, vatandaşları uyardı!

Ev İçi Virüs Bulaşmasına Dikkat!

Koronavirüsün en çok ev içinde bulaştığını belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, vatandaşları uyardı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs bulaşlarının %85'i ev içinde gerçekleşiyor dedi.

Kayıpmaz, Ramazan tedbirlerinin yanı sıra bireylerin de tedbirli davranması gerektiğini vurguladı. Ramazan ayında ev içi toplanmaların sık görüldüğünü, virüs bulaştırmanın en çok ev içinde yaşandığını önemle hatırlattı. Sırası gelen vatandaşların aşı yaptırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Son dönemlerdeki vaka, ağır hasta ve vefat sayılarının artışına dikkat çeken Kayıpmaz, Ramazan ayının ilk 15 gününde alınan yeni tedbirlerin sonucunun gözleneceğini ve vaka sayılarının muhtemelen azalacağını düşündüklerini belirtti.

Kayıpmaz, "Bulaşların yüzde 85'lik bir bölümü evlerden, ev içerisinden kaynaklanıyor. Durum böyle iken ev içerisindeki toplanmalar çok önem arz ediyor. 15 gün sonra vaka sayılarında azalma olmazsa ek tedbirler alınabilir." dedi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, Aşılamanın pandemi ile mücadelede en etkin korunma yöntemlerinden biri olduğunu, aşılamayı başarılı olarak yürüten ülkelerde, toplum bağışıklığının hedeflenen düzeylere ulaştığını ve vaka sayılarının giderek düşüşe geçtiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER