Geceleri Uyuyamamak Bir Hastalık mıdır?

ülkemizde birçok insan geceleri doğru bir şekilde uyuyamaz, bu bir hastalık mıdır?

Geceleri Uyuyamamak Bir Hastalık mıdır?

İnsan dış yapısı ile etten oluşan bir varlıktır, insanın bir kimyası vardır ve bu oluşum bütün görüntüyü oluşturur. Bununla birlikte insanı insan yapan ise içinde bulundurduğu ruhtur. Ruhsal sorunlar bir kişinin başına gelebilecek en büyük rahatsızlıktır. Uyku düzeninde sorun yaşayan insanılar birer hasta mıdır? Bunu sorgulayacağımız bu yazıda sizlerde ölçütlere göre kendinizi test edin. İnsan vücudunun beslenmek kadar başka ihtiyaçları da vardır, bu ihtiyaçlardan başlıcası düzenli bir uyuma alışkanlığıdır. Düzenli şekilde uyuyamamak ilerde daha büyük problemlere yol açabilir. Bu yüzden geceleri uykusuzluk yaşıyorsanız ve bu uzun süreden bu yana varsa o zaman tedavi olmak zorundasınız.

Uyku düzeni neden kaçar?

Normal bir kişi sabah kalkar ve gece uyur, bu dünyanın doğup batması kadar normal bir döngüdür, güneş doğsa ve hiç batmasa bu büyük bir problem olurdu değil mi? İnsan vücudu da uyumazsa bu kadar büyük problem olur. Kimsenin uykuları kendiliğinde kaçmaz bu yüzden her şeyin bir nedeni vardır. Uykusuz kalmanın da sizler için bir nedeni vardır.

  1. Stres

Uzmanlar çağımızın hastalığı sorusuna ne kanser nede başka büyük hastalıkları söylüyor. Uzmanlar için çağımızın hastalığı strestir. Şöyle baktığımızda birçok hastalığın başı bu hastalık olarak belirlenmiştir. Stres ve kaygı her türlü rahatsızlığa neden olduğu gibi uyku düzeninde değişimlere de yol açmaktadır. Bu yüzden ya stresten uzak durun ki bu yazıyı okuduğunuza göre uzak duramadınız ya da stresinizi azaltacak uygulamalar da bulunun.

  1. Uyuşturucu maddeler

Belki sizlerde bu alışkanlık yok ama birçok insan uyuşturucu maddeleri ya bağımlı olarak ya da arada bir kullanıyor. Bu maddeler insanlarda uyku bozukluğuna yol açacak uygulamalardan biridir. Maddelerin içinde bulunan kimyasallar sizlerin hormonları ile oynar ve sizleri uykudan eder.

  1. Alkol

Alkol maalesef ülkemizde her gün kullanımı artan maddelerden biri olarak biliniyor, alkol kullanım yaşının her gün düştüğü bugünlerde sizlere bilgi verelim. Her gün alkol alırsanız başta çok rahat uyumaya başlarsınız ama alkol alarak uyumak sizlerde bir alışkanlığa dönüşebileceğinden uzun zaman sonra alkolsüz uyuyamama gibi büyük bir sorun başlar. Bunlar başlıca uykusuzluk nedenleridir, bunlardan başka birçok durum daha uykusuzluğa neden olabilir.

Uzun zaman uykusuz kalınca ne olur?

Bu da bilmemiz gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkar, uzun zaman uykusuz kalmak kolay bir iş değildir ama uyuma problemleri çeken kişiler bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir bu yüzden uzun zaman uykusuz kalmak bazı sonuçlara yol açacaktır.

  1. Kendiliğinden konuşma çok uzun süre uyku problemi çektiniz ve sonrasında kendiliğinizden konuşmaya baladınız. Evde kimse yok ve sizler konuşup gülüyorsunuz, bunun en büyük nedeni uykusuzluktur. Uzun süre uyku yüzü görmeyen beyin gece ve gündüz konusunda kararsız kalmış ve farklı şekilde çalışmaya başlamıştır.
  2. Halüsinasyon görmek

Uzun süre uykusuz kalan kişilerde en çok görülen durumlarda biride var olmayan şeyleri görmektir. Bir zaman sonra delirmeye başladığını bile düşünenler olmuştur, aslında sizler delirmiyorsunuz. Uykusuz kalan vücut halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Olmayan şeyleri görmek, aynada yüzünüzü doğru görememek ve daha birçok olay uykusuz kalan insanların başına gelebilir.

Uyku problemi nasıl halledilir?

  1. Stresten uzak durmak

   Az önce de belirttiğimiz gibi stres her şeyin başı olan bir hastalıktır, bundan uzak durmak sizlerde yaşanan uyku problemlerini çözmeye yarayacaktır. Stresten uzak durma konusunda sorunlar yaşıyorsanız o zaman bir uzmana danışmalısınız.

  1. Tatile çıkmak

Tatile çıkmakta sizlere iyi gelecektir, uzun süreli bir maratondan çıkan bünye farklılığa ihtiyaç duyacaktır. Bunun için doğa ile iç içe olabileceğiniz bir tatil fikri sizlere çok iyi gelecektir. Tatile çıkmak çok şeyi değiştirecek bundan emin olun.

  1. Düzenli beslenme ve spor

Vücut dengesiz bir şekilde beslenmeye maruz kalıp da üzerine birde hep hareketsiz bir şekilde kalıyorsa bu uyku problemlerini getirir. Bu yüzden düzenli beslenin ve sürekli bir şekilde spor yapın bu şekilde çok daha kolay uyuyacaksınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER