Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Diş Eti Kanaması Normal Midir? Hamilelikte Diş Hekimine Gidilir Mi? Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelikte diş ağrısı, pek çok anne adayının karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Diş sağlığının korunması, sağlık için oldukça önemlidir. Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Diş Eti Kanaması Normal Midir? Hamilelikte Diş Hekimine Gidilir Mi? Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Diş Eti Kanaması Normal Midir? Hamilelikte Diş Hekimine Gidilir Mi? Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelikte diş ağrısı, pek çok anne adayının karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Diş sağlığının korunması, sağlık için oldukça önemlidir. Özellikle anne adaylarının sık sık beslenmeleri gereken hamilelik dönemi boyunca bu konu çok daha önemli bir hale gelir. Çünkü ağız temizliğine dikkat etmemekten kaynaklanan diş ağrıları, hamilelik döneminde diş eti ağrısı sorununa da sebep olabilmektedir. Hatta hamilelikte diş eti kanaması da oldukça yaygın bir sağlık sorunudur.

“Hamilelikte diş ağrısı neden olur?” ya da “Hamilelikte diş eti ağrısı neden olur?” gibi soruların temel cevabı, hamilelik döneminde düzenli olarak diş fırçalamayı önemsememektir. Fakat bunun biyolojik bir sebebi de bulunur: Hamilelik döneminde, anne adayının vücudu yüksek miktarda östrojen ve progesteron hormonu salgılar.

Bu hormonlar ise dişlerde plak oluşmasına ya da daha önceden oluşmuş olan bazı plakların büyümesine sebep olmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde, anne adayının vücudundaki diğer önemli maddeler gibi kalsiyumda da azalma görülür. Kalsiyum ise diş yapısındaki en önemli maddelerin başında yer alır. Bundan dolayı hamilelik döneminde diş sağlığı önemli bir konu olarak kabul edilmelidir.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Normal Midir? Gebelik Gingivitisi Nedir?

Hamilelikte diş eti kanaması genel olarak normal bir sağlık sorunudur. Özellikle diş etinde kızarıklık, aşırı hassasiyet, sürekli kaşıntı, şişkinlik ya da kanama gibi belirtilere sahip olan diş eti kanamaları, hamilelikte diş ağrısı sorunuyla da bağlantılıdır. Bu durum, benzer belirtiler gören anne adaylarını korkutmamalıdır. Antibakteriyel bir gıda maddesi olduğu için, diş eti kanamasının görüldüğü yere az miktarda tuz sürmek ya da tuzlu su ile gargara yapmak bu konudaki en basit çözümdür.

Fakat diş eti kanaması evde çözüm yöntemleriyle tamamen atlatılamayabilir. Bundan dolayı ileri seviyede olan diş eti kanamalarının tedavisi için mutlaka bir diş hekimi ile görüşülmelidir. Ayrıca östrojen hormonunun en fazla salgılandığı emzirme ya da menopoz dönemlerinde de diş eti kanamaları ortaya çıkabilir.

Gebelik gingivitisi, hamilelik döneminde ortaya çıkan diş eti iltihaplanmalarına verilen isimdir. Hamilelikte dişeti iltihabı, hormonsal değişikliklerin etkisi ile ortaya çıkabildiği gibi diş sağlığına dikkat etmemekle de alakalıdır. Hamilelikte diş eti iltihabı, bu dönemde ortaya çıkan diğer pek çok diş sorunu gibi hormonlar ile ilişkili bir durumdur.

Hamilelikte Diş Hekimine Gidilir Mi? Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırılır Mı?

Hamilelikte diş ağrısı, oldukça şiddetli bir halde ortaya çıkabilir. Bu durumda anne adayları diş hekimine başvurmak isteseler de “Hamilelikte diş hekimine gidilir mi?” sorusu kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Hamilelikte diş tedavisi, genel olarak hamileliğin üçüncü ve altıncı ayları arasında uygulanmalıdır.

Çünkü tedavi için uygulanması gereken lokal anestezi, hamileliğin ilk ya da son üç ayında bebek gelişimini olumsuz etkileyebilme riski taşır. Bundan dolayı hamilelikte diş tedavisi için doğru bir zaman tercih edilmiş ise bir sorun ortaya çıkmaz.

Hatta hamilelikte diş çürüğü sorunu görülüyor ise, çürümüş dişteki mikropların vücuda yayılmasını engellemek ve hamilelikte diş ağrısı dolayısıyla stres yaşamamak için hamilelikte diş çektirmek doğru bir önlemdir. Fakat tedavi için belirtilen zaman aralıklarının dışına çıkılmaması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER