Hamilelikte Düşük Riski Nasıl Önlenir?

Kadınların kabusu olan düşük riski nasıl engellenir? Sadece bunu yaparak düşük yapmaktan korunmak mümkün mü?

Hamilelikte Düşük Riski Nasıl Önlenir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çelen, hamile kadınları bazı konularda uyardı. Bu dönemde sağlıklı beslenmek oldukça önemli. Vücudun sıvı ihtiyacı düzenli olarak karşılanmalı. Günlük su ihtiyacının üzerine çıkmak da önemli. Normalde günde 2 lt su tüketiyorsanız, gebelikte su içme miktarınız artmalı. Gebelikte susuz kalmak erken doğuma ve düşüğe neden olabiliyor. Bu sebeple, düşük riskini önlemek için su içmeye özen gösterilmeli...

Hamilelik döneminde kilo kontrolünü sağlamak da bir o kadar mühim. Su içmenin sağlığa faydaları biliniyor. Özellikle hamilelerin yeterli düzeyde su içmesi çok mühim. Anne ve bebeğin sağlığı için kaliteli beslenmek önemli. Uzun süre aç kalınmamalı. Değerli besin grupları belli oranlarda günlük tüketimde yer almalı.

İdrar yolu enfeksiyonu ve erken doğumu önlemek adına günde 2,5-3 litre su tüketilmeli. Gebelikte az su içmek düşük riskini artırıp, sancılara ve belli sorunlara yol açabilmektedir.

Eğer kişide tıbbi açıdan bir engel yoksa, hamilelik döneminde hareketli olunmalı. Spor yapmak, su içmek ve düzenli beslenmek sağlıklı bebek gelişimi ve sorunsuz bir doğumun anahtarıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER