Hamilelikte Duygu Değişimleri Nasıl Hissedilir?

Hamilelikte duygu değişimi hakkında detaylı bilgiler haberimizde...

Hamilelikte Duygu Değişimleri Nasıl Hissedilir?

Hamilelikte duygu değişimleri pek çok anne adayının sorunudur; ancak arkadaşları, ailesi; hatta doktoru bile bunun farkında değildir; onlar anne adayının fiziksel durumu ve karnında gelişmekte olan bebeğin sağlığı ile ilgilenirler. Zaten anne adayında gerçekleşen fiziksel değişimler çok kolay dikkat çekmektedir. Ancak hamilelikte duygu değişiklikleri, tıpkı fiziksel değişimler kadar sık ortaya çıkmaktadır. Peki hamilelikte duygu değişimi neden olur ve bu değişimlerle nasıl başa çıkılır?

Hamilelikte duygu değişiklikleri, anne adayının önceden tahmin ettiğinden çok daha farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Hamile olduğunu öğrendiğinde çok mutlu olacağını tahmin eden ve gebeliği isteyen ya da planlayan bir kadın, korku hissedebilir. Hamile kalırsa korkacağını düşünen bir kadın ise beklenmedik bir hamileliği öğrendiğinde dahi çok rahat olabilir.

Hamilelikte duygu değişimleri, her üç ayda bir kendini gösterir. Örneğin anne adayı, gebeliğin ilk üç ayında bir bebeğinin olacağına inanmakta zorlanabilir ve şaşkınlık hissedebilir. Ancak sonraki dönemde artık bir bebeği olacağını kabul eden anne adayı, annelik duygusunu benimser ve sorumluluklarına kendini hazırlama evresi içerisine girer.Söz konusu bebek annenin ilk çocuğu olacaksa, anne adayı bir rol değişimi içerisine girer. Gebe olduğunu öğrenmeden önce aile içerisinde kendisi ve eşi için yaşayan kadın, artık içinde büyüyen bebek için vardır. Onun için her şeyin en iyisini düşünür, planlar ve hayatını onun sağlıklı olması yönünde yapabileceklerini uygulamaya adar...

Dünyaya gelecek olan bebek ailenin ilk değil de iki, üç ya da dördüncü bebeği ise yaşanan duygu değişimi çok daha farklı olacaktır. Her şeyin öncesinde anne adayının sorumlulukları artmakta ve aileye yeni bir birey daha katılmaktadır. Bu durum onun bunalmasına neden olabilir. Bunların hiç biri olmasa dahi vücutta değişen hormon seviyeleri, hamilelikte duygu değişimlerinin en önemli sebebidir.Hamilelikte Duygu Değişiminde Hissedilenler

■ Korku ve belirsizlik
■ Heyecan, mutluluk ve coşku
■ Sakinlik
■ Huysuzluk
■ Bir bebek dünyaya getirecek olmanın gururu
■ Eş ve diğer aile üyelerine bağlılığın artması
■ Henüz doğmamış da olsa gelecek bebeğe sevgi ve bağlılık duygusu
■ Gebelik dolayısı ile ortaya çıkan fiziksel değişimi sevme ya da onu beğenmeme
■ Kafa karışıklığı
■ Geçmişi düşünerek üzülme
■ Özgürlüğün kaybedilecek olması, maddi sıkıntıların artacak oluşu, iyi bir anne olup olamayacağına dair kaygı... gibi şeylere karşı duyulan endişe
■ Bebek hakkında kurulan hayaller
■ Sürekli ağlama isteği

■ İnsanların yaptığı yorumlar ve önerilere karşı hassasiyet
■ Doğuma kadar geçen zaman dolayısı ile hissedilen sabırsızlık...

Hamilelikte duygu değişikliklerinin yaşanmasını sürekli olarak olumsuz düşünmemek ve değerlendirmemek gerektiği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Duygu Değişimleri İle Başa Çıkma
 

Her ne kadar hamilelikte duygu değişimi yaşamak normal olsa da, strese sebep olabileceği için bu değişimlerle başa çıkabilmek önemlidir. Bu anlamda izlenebilecek yol haritasını şu şekilde sıralayabiliriz.

■ Anne adayının bol bol dinlenmesi, egzersiz yapması, sağlıklı beslenmesi, fiziksel olarak iyi olması gerekir. Kendini yorgun hissetmesi halinde mutsuzluk ve huzursuzluk gibi duygu değişimleri ile başa çıkmak durumunda kalabilir.
 

■ Bu süreci yaşayan tek kişi olmadığını bilmesi adına anne adayının, doğum öncesi kurslara katılarak burada bulunan diğer anne - baba adayları ile tanışması ve buna ek olarak gebelik hakkında yazılmış kitap ve paylaşılmış yazıları okuması önerilmektedir. Uzmanlardan duyulan ve yaşanan sürecin normal olduğuna dair bilgiler çok rahatlatıcı olacaktır.

■ Evde ya da iş yerinde yapılacak olan ekstra çalışmalardan uzak durmak ve sadece yapılması gerekeni yapmak, anne adayının daha az yorulmasını sağlayacaktır. Hatta sıradan çalışmalar bile olabildiğince minimuma indirgenmeli ve yorgunluk olabildiğince önlenmelidir.

■ Kendini yalnız hissetmemek de oldukça önemli. Bu nedenle eş, aile, arkadaş ve dostlarla anne adayının duygu, düşünce ve hislerini paylaşması çok önemlidir.


Gebelikte duygu değişimlerini minimuma indirgemek adına depresyon ilaçları ya da bitkisel reçeteler kullanmadan önce mutlaka anne adayını takip eden doktora danışmak gerekir. Yanlış bir davranış; kullanılan yanlış bir şey bebeğin kaybına neden olabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER