İzmir'de Obeziteye karşı mide botoksu

Obezite günümüzde çokça karşılaşılan bir hastalıktır. Birçok insan fazla kiloları için çaba sarf eder.

İzmir'de Obeziteye karşı mide botoksu

Diyet, ilaç tedavisi, mide küçültme ameliyatı, mide botoksu fazla kilolardan kurtulmak için başlıca yöntemlerdir. Bu yazımızda mide botoks izmir hakkında bilgi vereceğiz.

Botoks, "Clostridium botulinum” adlı bakteriden elde edilen ve vücuda enjekte edilen bir proteindir. Uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur. Botoks işlemi sonrasında uygulanan bölgedeki kaslar 4-6 ay süreyle kasılmaz. Göz hastalıklarının, nörolojik hastalıkların, cilt kırışıklıklarının ve aşırı terlemelerin (hiperhidrosis) tedavisinde botoks sık sık kullanılmaktadır.

Mide botoksu nedir? Nasıl uygulanır?

Mide küçültme izmir, botoks proteininin endoskopik olarak vücuda uygulanmasıyla yapılır. Midede uygulanan kısımdaki kaslar ve sinirler geçici olarak etkisiz hale getirilir. Uygulanan bölgedeki kaslar ve sinirler iştah ve açlık durumu üzerinde etkili olan sinirler ve kaslardır. 15-20 dakika süren mide botoksu sonrası sinir ve kaslarınız 4-6 ay boyunca etkisiz hale gelir. Sinirlerinizin ve kaslarınızın etkisiz hale gelmesiyle tükettiğiniz yiyecekler midenizde uzun süre kalır ve tokluk hissi süresi uzar. Böylelikle az yiyerek uzun süre tok kalmış olur, kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Botoks işlemi sonrası midenizde bulunan sinir ve kaslar etkisiz hale geldiği için normal şartlarda midede 2-3 saat ya da 4 saat, proteinle alındığında ise 4-4,5 saatte boşalan karbonhidratların boşalması 12 saat sürebiliyor. Ayrıca botoks işleminin yapıldığı bölgelerden biri de ghrelinin üretildiği bölgedir. Ghrelin açlık hissine neden olan hormondur. Bu bölgeye de botoks işleminin yapılması açlık hissininde azalmasını sağlayacaktır.

Mide botoksu neden yapılır?

Mide botoksu 10-15 yıldır uygulanan bir obeziteyle mücadele yöntemidir. Adını sıkça cilt gerginleştirme işleminde duyduğumuz botoks, 10-15 yıldır obezite sorunu içinde kullanılır. Temelde kullanım biçimi aynıdır. Obezite izmir konusunu araştırırken ilk bilmeniz gereken şey obezitenin ne olduğudur.

Obezite, gün geçtikçe bütün dünyada ve ülkemizde artan bir sağlık sorunudur. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) obeziteyi “vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi” şeklinde tanımlıyor. Yetişkin erkeklerde yağ oranının %30’dan, kadınlarda ise %25’ten fazla olması obezite olarak kabul edilir. Fazla kilolar kişinin sağlığını, hareket kabiliyetini kısıtladığı için tedavi edilmesi elzemdir. Kalp ve tansiyon hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarına, eklem hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, diyabet hastalığına yol açmaktadır. Dahası yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve ölüm riskini de arttıran kronik bir hastalıktır. Dolayısıyla obeziteye karşı mücadele etmeli, Obezite Cerrahı izmir hakkında fikir sahibi olmanız önemlidir.

Mide botoksu kimlere uygulanabilir?

Dünyada ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşan mide botoks izmir uygulaması obeziteye karşı etkin bir yöntemdir. Uluslararası belirlelenen kriterlere göre vücut kitle indeksiniz 35’in altında olan kişilere bu yöntem uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi 18 ile 65 yaş arasındaki kişiler için uygulanabilmektedir.

Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilere, mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı gibi mide hastalıkları olan kişilere mide botoks uygulaması önerilmiyor. Bu hastalıklarının tedavi edilmesi sonrasında doktorunuzun da tavsiyesine göre mide botoksu yaptırabilirsiniz.

Mide botoksunun yararları ve zararları?

Mide botoksunun bilinen ciddi yan etkisi veya zararları yoktur. Genellikle başarıyla sonuçlanan mide botoksu işlemini 4 ile 6 ay arası etkisi devam etmektedir. Mide botoksu tedavisinden sonra nadir olarak hazımsızlık, şişkinlik ve bulantı gibi çeşitli yan etkiler görülebilir.

Tedavi sonrasında 6 ila 8 ay arasında fazla kilolarınızın %40’ına verebilir, obeziteye bağlı diğer hastalıklarda düzelmeler görebilirsiniz. Tedavi sonrası 1-2 saat içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Mide botoksu tedavisi çok kısa süren bir cerrahi tedavi yöntemidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 15-20 dk süren işlem sonrası 1-2 saat içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Tedaviden sonra 3 gün içerisinde iştahınız azalmaya başlar. 1 hafta içerisinde tedavi maksimum seviyeye ulaşır. 4 ila 6 ay süresince de devam eder. Bu süreçte muhakkak kilo vereceksinizdir. Fakat ideal kilo seviyenize ulaşmadığınız durumda botoks işlemini tekrarlayabiliriz. Mide botoks uygulamasının yanı sıra işlem sonrasında diyet yapmanız gerekmektedir. Botoks işlemi sonrasında düzensiz beslenme, gece yemek yemek, diyet yapmamak tedaviyi başarısız kılmaz ancak çok az sonuç alınmasına sebep olur. Dolayısıyla iyi sonuç almak için botoks işlemi sonrasında doktorunuzun önerilerine uymalı, diyet programınızı aksatmamanız gerekmektedir. Doğru tedavi sonrası 5-6 ay içerisinde 4 ila 20 kilo vereceksinizdir. Güvenlik açısından uygun olan, nadir ve etkisi düşük yan etkileri sebebiyle mide botoks izmir uygulamasını gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 01:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER