Kalp ve yüksek tansiyon hastaları soğuk havalara dikkat etmeli!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kenan Durna, kalp hastalarının ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi uyarısında bulundu.

Kalp ve yüksek tansiyon hastaları soğuk havalara dikkat etmeli!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kenan Durna, soğuk kış aylarında havaların aniden soğumasının mevcut kalp hastaları ve yüksek tansiyon hastaları için riskli olduğunu açıkladı. Kalp hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının soğuk havalara dikkat etmesini öneren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kenan Durna, ''vatandaşlar soğuk kış aylarında hastalıklarından dolayı daha fazla riske girerler. Kalp hastaları ve yüksek tansiyon hastaları soğuk kış aylarında soğuk havaya çıkmadan önce iyi giyinmeli ve önlem alarak sokağa çıkmalılar'' dedi. Vatadaşların, kış aylarında ve yaz aylarında ayrı ayrı hava sıcaklıklarına hastalıklarından dolayı dikkat etmesini öneren Durna, yaş, fiziki durum ve sağlık durumuna bağlı olarak her hastanın kalp krizi ve çeşitli hastalıkların belirtilerini farklı verebilecek olduklarını, kalp bölgesinde ağrı, acı ve uzun süren elektriklenme olması durumunda bir doktora gitmenin tedavi ve teşhis için gerekli olduğunu açıkladı.

Evde spor yapın!

Vatandaşların soğuk havalarda dışarıda spor yapmak yerine evde spor yapmasını öneren Durna, spor yapılacak alanın ılık ortam olmasını, çok aşırı soğuk ve sıcak ortamlarda spor yapacak olan kişilerin kalp sağlıklarını bozabileceklerini, ev ortamında normal ısıda spor yapmanın uygun olduğundan bahsetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER