Kanserin Tespitinde Türk Doktor Mucizesi

3 boyutlu yazıcı yardımıyla yapay organ üretilmesi konusunda birçok çalışma yapan ve dünyaca büyük üne kavuşan Ali Ertürk isimli doktor şimdide kanser hücrelerinin tespiti için büyük bir buluş yaptı.

Kanserin Tespitinde Türk Doktor Mucizesi

Kanser hücrelerinin vücudumuz içindeki büyümesini ve verilen ilaçların bu hücrelerle arasındaki etkileşimi görüntüleyen bir algoritma üreten Ali Ertürk, ortaya çıkardığı bu ürün ile kanser ilaçlarının geliştirilmesinde büyük adımlar atılabileceğini söyledi. DeepMACT algoritması olarak adlandırılan bu yazılımda bir kanser hücresinin başka organlara sıçrayıp sıçramadığının da 300 kat kadar daha hızlı bir şekilde yapılabileceğini belirten Ali Ertürk saniyeler içinde kanser hücrelerinin tespit edilebileceğini belirtti.

Ali Ertürk yaptığı algoritmada yapay zekanın da devreye girdiğini söyledi. Kanser tespiti ve tedavisiyle ilgili ilaçların test edilmesi konusunda % 5’lik başarı oranından % 30’lara çıkıldığını ifade eden Ali Ertürk daha önceden de vDSICO ismindeki bir sistem geliştirerek yapay organlar üretilmesini sağlamıştı. Ali Ertürk teknolojiyle sağlık problemlerinin çözülmesi için gerekli entegrasyonları yapmaya titizlikle devam edileceğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER