Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kereviz maydanozgiller familyasından kuzey Avrupa sahil bölgelerinin sazlık bölgelerinde yetiştirilen yenilebilir bir bitkidir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kereviz maydanozgiller familyasından kuzey Avrupa sahil bölgelerinin sazlık bölgelerinde yetiştirilen yenilebilir bir bitkidir. Kerevizin boyu 40 cm’ ye ulaşabilir. Genellikle kerevizin kök kısmı kullanılır ancak yaprakları da kök kısmı kadar lezzetli ve sağlığa yararlıdır. Oldukça besleyici bir bitki olan kereviz içeriğinde A, B, C vitaminleri ve çinko, bakır, fosfor gibi minareler bakımından zengin bir bitkidir. Kerevizin yemeği yapılabildiği gibi salatası da yapılabilir. Kereviz kaynatılıp bir damla da limon ilave edilerek içilirse mide kanserini önleyici, idrar söktürücü ve adet düzensizliğine çözüm olacaktır.

Kereviz bir uyarıcıdır.

Kandaki stres hormonlarını azaltarak sakinleşmenizi sağlar. Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Eğer romatizma şikâyetleriniz var ise kerevizin yemeğini veya suyunu düzenli bir şekilde tüketmeniz ağrılarınızı azaltacaktır.

Hipertansiyon şikâyeti olan kişiler kereviz sizin için bir mucize gibidir.

Kereviz suyunu her akşam içtiğinizde tansiyonunuz düzenli hale gelecektir. Ayrıca kereviz cilde tazelik ve parlaklık verdiğinden özellikle bayanların kullanmasını tavsiye ediyoruz.

Araştırmalara göre kereviz güçlü bir antioksidan olduğundan pankreas kanserinin önüne geçebileceği anlaşılmıştır.

İlerde kerevizin ilaç yapımında ya da ilaç yerine kullanılacağı düşünülmektedir. Kereviz kolesterolün düşürülmesinde de etkindir. Günde 5 tane kereviz sapı yemenin kolesterol riskini yüzde 10 azalttığı tespit edilmiştir. Kereviz sapından günlük 2 ya da 3 adet alınması kabızlıktan kurtulmanıza ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER