Kilo vermeye çalışırken hangi hataları yapıyoruz?

Kilo vermeye çalışırken neleri yanlış yapıyoruz? İşte, uzmanından en sık yapılan hatalar...

Kilo vermeye çalışırken hangi hataları yapıyoruz?

Kilo vermeye çalışırken neleri yanlış yapıyoruz? İşte, uzmanından en sık yapılan hatalar...

Kulaktan dolma diyetlerle ve tariflerle zayıflamak istiyoruz. Karbonhidrattan tamamen uzak duranlar, öğün atlayanlar, popüler diyetler yapanlar ve cabası...

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, kilo vermeye çalışırken yapılan en yaygın hataları şu şekilde sıraladı:

Aç Yaşamak, Diyetle Kendimizi Cezalandırmak

Yağ kaybetmek için daha az yemeye gerek yoktur. Yiyecek hacmi azaltılmalıdır. Aç kalarak ve diyetle cezalandırarak ters sonuçlar alınır.

İşlenmiş Gıdaları Kesmek Yeterli Değil

Hazır ve paketli yani işlenmiş gıdaları hayatımızdan çıkararak kilo veremeyiz. Daha doğrusu sadece bu yeterli olmaz. Doğru bir kompozisyon kurmamız gerekir.

Karbonhidratı Kesip, Yağlara Yüklenmek Doğru Değil

Makro temel besin öğelerini tamamen hayatımızdan çıkarmak yeterli değildir hatta zararlıdır. Miktarını ayarlayarak dengeli beslenmeli ve tüm besin gruplarını tüketmeliyiz.

Yeterince Protein Tüketmemek

Yeterince protein tüketmeyen ama akşam yemeklerinde sağlıklı beslenen kişiler çok fazla. Protein her diyetin temel taşıdır. Doyurucudur, kas kütlesini korur, yağ kaybetme sürecini destekler.

Acele Etmek

Hedef kiloya kısa sürede ulaşmaya çalışmak hiçbir zaman kalıcı sonuçlar vermemiştir. Yavaş ve emin adımlarla diyete devam edilmelidir. Kısıtlayıcı ve şok diyetler kilo vermeyi zorlaştırır.

Stresten ve Yorgunluktan Uzaklaşamamak

İyi bir uyku, stressiz bir yaşam ve bol dinlenme hormonları uyarır. Bu denge hayatınızda yoksa zayıflama süreciniz yavaşlar. Hatta kilo veremeyebilirsiniz.

Egzersize Önem Vermemek

Diyet ve egzersiz birleştiğinde kilo vermek mümkün hale gelir. Diyet yapanlar nasılsa diyet yapıyorum diye egzersize önem vermeyebiliyor. Günde 30 dakikalık yürüyüş bile egzersiz için yeterlidir. Kilo verme hedefinize sizi yaklaştırır.

Belli Dönemlerde Diyet Yapmak

Mucize diyet, mucize besin gibi kavramlar gerçek değildir. Kısa sürede verilen kilolar çok hızlı bir şekilde geri alınır. Sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını yaşam tarzı olarak benimsemelisiniz. Bu süreci hayatınızın bir döneminde değil, her zaman devam ettirmelisiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER