Koronavirüs Varyantları Artıyor! Omicron'un Ardından şimdi de Flurona başladı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde yeni türeyen varyantlar bitmek bilmiyor! Son dakika gelişmesine göre Omicron'dan sonra bu kez de...

SAĞLIK 04.01.2022, 09:29
Koronavirüs Varyantları Artıyor! Omicron'un Ardından şimdi de Flurona başladı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde yeni türeyen varyantlar bitmek bilmiyor! Son dakika gelişmesine göre Omicron'dan sonra bu kez de Flurona ismi verilen bir varyant ortaya çıktı. En çok da yılbaşı eğlenceleri sonrası tüm dünyada Omicron vakalarında patlama yaşanırken İsrail'den enteresan bir haber geldi. Hamile bir kadın yeni flurona varyantına yakalandı. Peki, Flurona nedir? İşte tüm detaylar...

Koronavirüs pandemisi halen sürüyor... Özellikle yılbaşı sonrası bütün dünyada vaka artışları yaşanırken, son varyant olan Omicron'un bulaş hızının çok yüksek olması da ortalığı daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Tüm dünya Omicron varyantına karşı alınacak tedbirleri düşünürken, ortaya çıkan yeni varyant dünyayı risk altına attı. İsrail'de hamile bir kadında aynı anda influenza ve covid-19 tespit edildi. Bu vakaya, grip enfeksiyonu (flu) ile COVID-19’un birleşimi olarak nitelendirilen ‘Flurona’ ismi verildi. 

FLURONA NEDİR?
Hamile ve aşısız olan kadınların, hem grip enfeksiyonu hem de Koronavirüse yakalandığı belirtildi. Ülkede ilk defa rastlanılan bu vakaya, her iki hastalığın adından türetilerek “Flurona” ismi kondu.

FLURONA SEMPTOMLARI
Genç kadında her iki hastalığın semptomlarının görüldüğü fakat hafif atlattığı için hastaneden taburcu edildiği öğrenildi.

İKİ DEFA TEST YAPILDI
Hastanın tedavi gördüğü hastanenin jinekoloji bölümü başkanı, “Hamile kadına hem grip hem de COVID-19 teşhisi konuldu. İki kez yapılan muayeneden sonra iki hastalığın testi de pozitif çıktı. Hastalıklar üst solunum yollarını etkileyerek nefes almayı zorlaştırıyor ve bir hayli bulaşıcı nitelikte” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE DE DAHİL SEHAYAT KISITLAMASI GETİRMİŞLERDİ
Kasım ayında İsrail, Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasıyla beraber içinde özellikle riskli sayılan Afrika ülkelerinin bulunduğu bir kırmızı liste hazırlamıştı. Aralık ayında İsrail Hükümeti, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu Kanada, Belçika, Almanya, İtalya, Fas, Macaristan, Portekiz, İsviçre ve İngiltere’ye yeni Omicron mutasyonunun yayılımı sebebiyle seyahat yasağı getirmişti.

Yorumlar (0)