Kurban Bayramı Bitti; Şimdi Korona Bayramı

Kurban Bayramı Bitti; Şimdi Korona Bayramı

Kurban Bayramı Bitti; Şimdi Korona Bayramı

 

HaberTS- Haber Servisi- Dünya pandemi sürecinden geçiyor, bu süreç öyle kolay atlatılacak bir sürece de benzemiyor;  Çin’de ortaya çıkan covid 19 hastalığı bütün dünyayı sarayı başardı. Hastalık ilk ortaya çıktığında sadece Çin’de yaşanan bir hastalıktı ama yavaş yavaş özellikle dünyanın umursamaz tavrı ile birlikte hastalık iyice yayılmayı başardı. Dünya hastalığa çok yabancı kalmıştı, hastalık ise insanoğlunu çok iyi tanıyor gibi davranış örnekleri gösteriyordu. Bu da işin başka bir noktası olsa da biz şimdi ülkemiz için olan kısmına geçelim; Türkiye’de korona hastalığı geçte olsa ülkemize ulaşmayı başardı. Hastalık geldikten sonra insanlarımız başta işi iyice sıkı tuttu devletimiz de bu işe çok sağlam darbeler vurdu ama bu kurban bayramında işler çok değişti. İnsanlar korona nedir bir anda unuttu verdi. Şimdi kurban bayramı geçti ama korona bayramı başladı. İşte detaylar

Kurban gitti korona kaldı

Bayram boyunca buradan çağrılar yaptık, insanlarımıza dikkatli olmalarını önerdik ama bizim insanımız hiçte oralı olmadı. Hastalık bayramın bitmesi ile birlikte bir yükselişe geçti, özellikle denizlere gösterilen ilgi ve önlemsiz bir şekilde kalabalık ortamlara girilmesi hastalıkta ki yükselmenin en büyük nedeni. Tatilciler ülke içine yeni yeni dağılmaya başladı yani tatillerini bitirip dönmeye başladılar. Bu da hastalığın daha yeni yükselmeye başladığının en büyük göstergesidir. Hastalık bundan çok üst seviyelere de çıkacaktır ki hızlı bir şekilde yükselmesi bunun çok net kanıtı olarak ortaya çıkıyor.

İkinci dalga bizi şaşırtmasın

Biz çok büyük hata yaptık tabi ki önlemini alıp evinde oturanlar için bunu demiyoruz ama hastalık döneminde tatil için o kalabalık ortamlara giren vatandaşlarımız özellikle hastalıkla burun buruna geldiler. Kimde hastalık olduğunu bilme şansına sahip değiliz ki bu hastalık gözle görülen bir hastalık değil. Bununla birlikte insanlara da çok hızlı bir şekilde geçme yeteneğine sahip bir hastalık. Denizde bir kişide varsa şimdi o bir kişi yüzlerce insana daha bulaştırmıştır; hastalık hemen ortaya çıkmıyor, bazılarında ise hastalık olduğu bile belli olmuyor. Bizim ülke olarak önümüzde bulunan 14 günlük süreç çok çok önemli bir süreçtir. Hastalık bu 14 günde patlama yapmazsa bizlerin şükür etmesi gerekiyor. İkinci bir dalga hem de yazın son ayında gelecek bir ikinci dalga ülke için hiçte iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER