Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı yaklaşıyor, binlerce kişi kurban satış pazarlarına akın ediyor. Bu tatlı telaş içinde insanlar iyi bir kurbanlık almak istiyor. Uzmanlar iyi kurbanlık nasıl seçilir sorusunu yanıtladı...

Diyanetten alınan fetvaya göre, kameri yıl esasına uygun olarak, sığır ve mandada 2 yıl, devede 5 yıl, koyun ve keçide 1 yaşını doldurma şartı var. 6 aylık bir koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Bu istisna yalnızca koyun için geçerlidir. Büyükbaşların yaşını dişlerinden anlamak mümkündür. Büyük dişleri yerine gelen, küçük dişleri çıkan kurbanlık bir hayvan kesilebilir.

Kurbanlığın duruşunun canlı olması, hastalığının olmaması, burnu ve ağzından salya akmaması gerekir. Organlarının tam ve besili olması önemlidir.

Ayrıca, dişi hayvan seçerken gebeliğinin olmadığından emin olumalıdır. Çok zayıf olmayan, kulakları yerinde olan, kuyruğunun üçte biri var olan, boynuzları yerinde olan hayvanlar kurbanlık olabilir.

Bazı üreticiler hayvanların daha besili olması için Mısır slajı yediriyor. Kurbanlıkların ne ile beslendiği oldukça önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER