Limonlu Su Ne Zaman İçilir, Neye İyi Gelir

Limonlu su belirli dönemlerde adını daha sık duyduğumuz, sağlık adına çok yararlı; hazırlanması ise bir o kadar kolay içecekler arasında yer alıyor.

Limonlu Su Ne Zaman İçilir, Neye İyi Gelir

Limonun hem antiviral; hem de antibakteriyel etkileri herkes tarafından biliniyor. Karaciğeri temizleyen, sindirimi kolaylaştıran, zayıflatan limonlu su nasıl yapılır, neye iyi gelir, ne zaman içilir...? Tüm soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.
 

Limonlu Su Nasıl Yapılır?

Bir bardak temiz, ılık, kaynatılmamış suyun içerisine sıkılan yarım, taze kesilmiş limonun karıştırılması ile hazırlanan limonlu su soğuk su ile yapılmamalıdır; çünkü vücudun soğuk suyu işlemesi daha zor olacaktır. İçeriğinde bulundurduğu C vitamini dolayısı ile limonun da, vitamin değerini kaybetmemesi adına taze sıkılmış olması gerekmektedir.Ne zaman İçilir?

Ilık limonlu suyun, sabahları aç karna, mide boşken içilmesi gerekmektedir. Bu sayede vücudun pH seviyesini dengeleyerek alkali hale gelmesini sağlama etkisi gösterir. Peki limonlu suyun diğer faydaları arasında neler yer alır?

Limonlu Su Neye İyi Gelir?

■ Antibakteriyel olan limonun vücuttaki bakterilerle savaşması söz konusudur. Aynı durum antiviral olması dolayısı ile virüsler için de geçerlidir. Hem virüs oluşumunu önlemeye; hem de var olan virüsleri yok etmeye yardımcı olan limonlu suyun faydaları arasında sindirime yardımcı olan etkisi, toksinleri vücuttan uzaklaştırması dolayısı ile ilk sırada yer almaktadır.

Limonun içeriğinde bulunan atomik bileşim, ağızda bulunan tükürük salgısı ve mide suyunun klorik asit yapısına benzemektedir. Dolayısı ile karaciğerde öd sıvısının daha fazla salgılanmasına yardım eder. Bu durum sindirime karaciğerin daha etkin şekilde katılması adına önemlidir. Sindirim problemlerine bağlı olarak gerçekleşen karın şişkinliği, geğirme ve reflü gibi şikayetler, limonlu suyun tüketilmesi ile minimuma indirilmiş olur.
 

■ Günlük atılan idrar miktarını arttıran limonlu su, söz konusu idrar söktürücü etkisi dolayısı ile istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını olanaklı hale getirir. Bununla kalmayıp, idrar yollarında bulunan ve toksinlere bağlı gelişmiş olan hastalıkların azalmasında da etken oluşturur.

■ İçeriğinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini dolayısı ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında görülen soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere diğer üst solunum yolu hastalıklarını gidermeye katkısı bulunan C vitamininin limonda bulunması dolayısı ile limonlu suyu hasta olmamak için bolca tüketebilirsiniz.
 

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan Demirin emilimini de arttıran limon, buna ek olarak içeriğinde, tansiyonun dengede kalmasını sağlayan Potasyum da bulundurmaktadır. Potasyum aynı zamanda beyin ve sinir sistemi açısından da çok yararlı bir mineral olma özelliği göstermektedir.

■ Her ne kadar kendisi asitli bir yapıya sahip olsa da, limonun içeriğinde bulunan sitrik asitler metabolize edildiğinde, vücudun asit etkisini azaltır ve içeriğinde bulunan mineraller sayesinde daha alkali bir yapıya sahip olmasını olanaklı hale getirir. Vücudun çok asitli olması hastalık sebebidir. Dolayısı ile pH seviyesinin dengelenmesi yani asit miktarının azaltılması gerekmektedir ki bu etkiden, düzenli olarak limonlu su içmek sureti ile yararlanılabilir. Özellikle eklemlerde biriken ürik asit sebebi ile ortaya çıkan şişlikler ve ağrıların, limonlu su içilerek azaltılabileceği unutulmamalıdır.

■ İçeriğinde bulundurduğu C vitamini dolayısı ile toksinlerin vücuttan atılmasına katkı sağlayan limonlu su ile cilt sağlığına kavuşmak da mümkün olabilmektedir. Yaş ile birlikte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri arasında yer alan kırışıklıkları gidermek için limonlu su, sorunlu bölgelerin üzerine uygulanabilir. Akne ve sivilcelerin oluşmasına neden olan etkenleri de temizlenmesine de katkı sağlayan ılık limonlu su, siyah noktalardan kurtulmak için de etkilidir ve içilerek bu etkilerden yararlanılabildiği gibi, dışarıdan yapılan uygulamalarla da söz konusu faydalardan yararlanılabilir.
 

■ Limon gerek kokusu; gerekse de yapısı dolayısı ile vücuda enerji veren ve ruh halini iyileştiren bir özellik göstermektedir. İçeriğinde bulundurduğu negatif iyonlar dolayısı ile vücutta pozitif iyonlarla birleşir ve böylece ortaya çıkan reaksiyon vücuda enerji ve iyilik hali veren bir etki ortaya çıkartır. İçeriğinde negatif iyon bulunduran yiyecek miktarı oldukça azdır. Limonun bu nadir yiyecekler arasında yer aldığı unutulmamalıdır. Sadece kokusu ile dahi limon suyu kişinin genel anlamda iyi olmasına yardımcı olabilir.■ İçeriğinde bulundurduğu C vitamini dolayısı ile iyileşme sürecini de kısaltan limonlu su ile stres, yaralanma, kemik, bağ doku ve kıkırdak bölge problemlerinin daha kısa sürede giderilmesi sağlanabilir.

■ Limonun, ağız kokusunu gideren, nefesi ferahlatan, diş ağrısı ve diş eti iltihaplanmalarını geçiren önemli bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellikten yararlanmak için ağız içi limonlu su ile çalkalanabilir. Ancak limonun içeriğinde bulunan sitrik asitin diş minesini aşındıran etkisi de unutulmamalıdır. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için, diş fırçalama işlemini ya limonlu su kullandıktan sonra bir müddet bekleyerek; ya da limonlu su kullanmadan önce gerçekleştirmek gerekir. Ancak ağzın limonlu su kullanımının sonrasında duru su ile çalkalanmasının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

■ Ilık limonlu suyun faydalarından bir diğeri de vücuda kaybettiği sıvıyı geri kazandırmasıdır. Sıvı kaybı yaşayan ve susuz kalan vücutta kabızlık, enerji kaybı, yorgunluk, akıl karışıklığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, tansiyon... gibi pek çok sorunla karşılaşabilir. Limonlu su ile bu sorunlar ortadan kaldırılmakta; kaybedilen sıvı vücuda geri sağlanmaktadır.

■ Zayıflamaya da yardımcı etkisi bulunan limonun bu etkisinin ortaya çıkma sebebi içeriğinde bulundurduğu pektin lifidir. Sürekli bir şeyler yeme isteğini ortadan kaldıran limon, arındırıcı özellikleri ve idrar söktürücü etkisi ile zayıflamak için oldukça etkili bir isimdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER