Mide koruyucu ilaçlar masum değil!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Hastanesi Gastroenteroloji Servisi’nden Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, mide koruyucu ilaçlar hakkında önemli açıklama yaptı.

Mide koruyucu ilaçlar masum değil!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Hastanesi Gastroenteroloji Servisi’nden Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, Türkiye'de her yıl 64 milyon adet mide koruyucu ilacın reçete edildiğini ve hekimlerin reçetelerde hastalar için mide koruyucu ilaçlar reçete etmek konusunda tereddüt etmeden bu ilaçları yazabildiklerini açıkladı. Halk sağlığı için bu ilaçların kullanımında herkes için farklı kriterler olduğunu ve herkesin aynı bünyeye sahip olmadığını açıklayan Tanoğlu, ''mide koruyucu ilaçlar yapılan araştırmalarda bazı sağlık sorunlarına sebep olabilecek oldukları ortaya çıktı. Bu ilaçların mide sağlığında çeşitli sorunlara sebep olabilir.'' dedi.

Hekim gözetiminde kullanılmalı

Tanoğlu, mide koruyucu ilaçlar hakkında hekim gözetiminde belirli bir süre kullanılabileceğini ve belirli süre kullanılmasından sonra kontrollerin mutlaka yapılmasını önerdi. Vatandaşların sağlıkları için mide koruyucu kullanmalarına gerek olmaz ise bu ilaçları kullanmalarını önermediklerini ve tavsiye etmediklerini açıklayan hekim Tanoğlu, ''mide koruyucu ilaçları kullanmak için midesel sağlık sorunları olması veya bazı ilaçların mide yapısını tahrip eden nedenlerle bu ilaçlar kullanılmalı'' dedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER