Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Eklemlerde ihtihaplı sıvı birikmesi olarak tanımlanan romatizma, doğru beslenerek tedavi edilebilir mi?

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Günlük hayatı etkileyen romatizma hastalığının tedavi süreci oldukça uzundur. Eklemlerde görülen şiddetli ağrılar hareket etmemizi zorlaştırır. Romatizma ağrılarını azaltmak ise doğru gıdaları tüketerek mümkün olabiliyor. İşte, romatizmaya iyi gelen besinler...

Balık

Ton balığı ve somon gibi soğuk suda yetişen balık türleri Omega yağ asidi bakımından zengindir. Haftada birden fazla balık tüketenlerde romatizma ağrıları daha az yaşanır. Omega yağları iltihaplı hastalıklarda tedaviye katkı sağlar.

Yumurta

Eklem ve doku gelişimine katkı sağlayan B vitamini ve sülfür yumurtada mevcuttur. Kas ve kemik dokusuna yararı olan yumurta da belli ölçüde tüketildiğinde romatizmal ağrıları azaltır.

Nar Suyu

Eklem ağrılarını ve şişliklerini azalttığı söylenen nar suyu hakkında önemli görüşler paylaşılmıştır.

Keten Tohumu

Yine omega yağları açısından zengin gıdalardan biridir. Besin lifi maddesi sayesinde eklemlerde görülen ağrıyı dindirebilir. İlaç kullananlar doktora danışmadan keten tohumunu tüketmemelidir.

Frenk Üzümü

Omega 6 yağ asidi bakımından zengin bu meyvedeki değerler, iyi bir iltihap gidericidir. Kuş üzümü, hodan otu ve çuha çiçeği de önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER