Sabah aç karnına zeytinyağı içmenin mucizevi etkileri!

Akdeniz ikliminin ve diyetinin en değerli besin kaynaklarından zeytinyağının faydalarını biliyor musunuz? Peki sabah aç karnına zeytinyağı içmenin yararlarını?

SAĞLIK 25.01.2022, 12:56
Sabah aç karnına zeytinyağı içmenin mucizevi etkileri!

Akdeniz ikliminin ve diyetinin en değerli besin kaynaklarından zeytinyağının faydalarını tam olarak bilmiyoruz. Peki sabah aç karnına zeytinyağı içmenin yararlarını?

Sağlıklı yağlar arasında yer alan zeytinyağı, insan sağlığı için hayati önem taşıyan yağ asitlerinin yanı sıra, toksik maddelerin yol açtığı tahribatı önleyen antioksidanları da içerir. Zeytinyağını bir yemek kaşığı olmak üzere her sabah aç karnına içerseniz çok faydasını göreceksiniz. İşte bunu yapmak için 12 sebep!

KALP DOSTUDUR

Büyük oranda doymamış yağ asidi ihtiva eden zeytinyağı, kandaki kolesterol değerlerini azaltır. Her sabah aç karnına bir kaşık zeytinyağı içmek, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini büyük oranda düşürür.

İLTİHABI ENGELLER VE AZALTIR

Fenoller içeren zeytinyağı, vücuttaki bakterilerin artmasını önler. Dolayısıyla vücuttaki iltihabı azaltır.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Zeytinyağı her yaş insanda metabolizmayı hızlandırır. Öğünlerinizde zeytinyağına yer verirseniz kilo vermeniz kolaylaşır.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ İYİLEŞTİRİR

Zeytinyağı, sindirim sistemini arındırır ve bağırsak işlevlerinin doğru şekilde çalışması için yardımcı olur. Kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları önler.

KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Kötü kolesterol, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini artırır. Zeytinyağı, kötü kolesterolün olumsuz etkilerini büyük oranda azaltır. Aynı zamanda iyi kolesterol seviyesini artırmaya da yardımcı olur.

KANSERE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR

Zeytinyağı kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Meme kanseri, bağırsak ve rektum kanserine sebep olabilecek faktörleri önemli ölçüde ortadan kaldırır.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Zeytin kalsiyum deposudur, zeytinden elde edildiği için zeytinyağı da kemikleri korur ve güçlendirir.

HÜCRE DUVARINI GÜÇLENDİRİR

Zeytinyağı polifenoller içerdiğinden, hücre duvarının oluşturulmasına yardımcı olur. Üstelik kalp hastalıklarından korur.

KARACİĞERİ TEMİZLER

Antioksidan niteliği sayesinde, karaciğeri temizleyerek zehirli maddelerden arındırır.

BEYNİ KORUR

Zeytinyağının hafızayı güçlendirdiği ve depresyona yakalanma ihtimalini azalttığı söyleniyor.

SAÇLARI VE TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİR

Zeytinyağı tüketmek ve saçlara sürmek, saçı yumuşatır, nemlendirir, saç ve tırnakların hızla uzamasına yardımcı olur.

CİLT SAĞLIĞINI KORUR

Zeytinyağı, E vitamini içerdiğinden cildi güneş ışınları ve diğer dış etkenlerden korur. Çok iyi bir doğal nemlendiricidir.

Yorumlar (0)