Sandal Ağacı Yağının 10 Faydası!

Günlük yaşamınızda dinginlik mi arıyorsunuz? Öyleyse sandal ağacı yağının faydalarını mutlaka bilmelisiniz…

SAĞLIK 24.06.2022, 11:22
Sandal Ağacı Yağının 10 Faydası!

Günlük yaşamınızda dinginlik mi arıyorsunuz? Öyleyse sandal ağacı yağının faydalarını mutlaka bilmelisiniz… Günlük yaşamınızda bir dinginlik duygusu ve daha fazla zihinsel berraklık mı arıyorsunuz? Birçoğumuz stresliyiz ve günlük stresle boğulmuş durumdayız. Sadece bir an huzur ve uyum içinde olmak, hayatımızı gerçekten iyileştirmeye yardımcı olur.

Sandal ağacı yağı, terapötik faydaları nedeniyle kişiye daha sakinlik ve dinginlik sunar. Bu özel uçucu yağ sadece harika bir kokuya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sandal ağacının birçok şaşırtıcı iyileştirici özelliğinin yanı sıra genel sağlık ve zihinsel sağlık üzerinde de etkisi olabilir. İşte bu yağın 10 faydası!

Sandal Ağacı Yağı Faydaları

1. Zihinsel netlik

Zihinsel berraklık sunan bu yağ, meditasyon, yoga, aromaterapi seanslarında kullanılır. Dikkatve uyarılma seviyeleri üzerinde etkilidir. Konsantre olmamızı sağlarken, ruh halimizi iyileştirir.

2. Rahatlatıcı ve sakinleştirici

Lavanta ve papatya ile birlikte sandal ağacı yağı da, anksiyete, stres ve depresyonu hafifletmek için aromaterapide kullanılan esansiyel yağlardan biridir.

3. Doğal afrodizyak

Ayurvedik tıpta sandal ağacı afrodizyak olarak kullanılır. Cinsel isteği artırabilen doğal bir madde olduğu için sandal ağacı libidoyu artırmaya yardımcı olur ve iktidarsızlığı olan erkeklere yardımcı olabilir.

4. Sıkılaştırıcı

Sandal ağacı yağı, diş etleri ve deri gibi yumuşak dokularımızda küçük kasılmalara neden olabilir. Birçok tıraş sonrası ürünü ve yüz toniğinde ana bileşen olarak kullanılır. Bu yağ cildi yatıştırmaya, sıkılaştırmaya ve temizlemeye yardımcıdır. Birçok kişi ayrıca sivilce ve koyu lekelerle savaşmak için sandal ağacı yağı kullanır.

5. Anti-viral ve antiseptik

Sandal ağacı mükemmel bir anti-viraldir. Virüslerden koruyabilir. Yüzde ve ciltte yaralar, sivilce, siğil, çıban ve cilt tahrişi için kullanılır.

6. Anti-inflamatuar

Sandal ağacı ayrıca böcek ısırıkları, cilt tahrişleri veya diğer cilt rahatsızlıklarında hafif düzeydeki iltihaplardan kurtarır.

7. Balgam söktürücü

Sandal ağacı, soğuk algınlığı ve öksürüğün doğal tedavisinde yardımcı olabilecek mükemmel bir balgam söktürücüdür. Bir mendile veya beze birkaç damla ekleyin ve öksürüğün şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olmak için kokusunu burnunuza çekin.

8. Yaşlanma karşıtı

Sandal ağacı, yaşlanmayı teşvik eden serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlarda yüksektir. Aynı zamanda doğal bir iltihap önleyicidir. Hem bedensel ve zihinsel olarak, hem de cildin yaşlanma sürecini erteler.

9. İdrar Yolu Enfeksiyonları

Sandal ağacının dahili kullanımı, alt idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkilidir.

10. Anti-kanser etkisi

Sandal ağacı yağında bulunan alfa-santalol adlı aktif bileşen, kemopreventif ajanlar olarak hareket eder. Yani kanser önleyici bir özelliğe sahiptir. Özellikle cilt kanserini engellediği bilinir.

Yorumlar (0)