Şişkinlik ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir!

Şişkinlik sorunlarının altında ciddi sağlık problemleri yatıyor olabilir.

Şişkinlik ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir!

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, şişkinlik sorunlarının halk arasında çok yaygın olduğunu ve insanların büyük bir bölümünde sağlık probleminden doğmayan şişkinlik problemlerinin olduğunu açıkladı. Şişkinlik problemlerinin hassas bağırsak sendromu (İBS) hastalığı olabilecek olduğunu, bu hastalıkta hayati risk ve bulaşıcı tehdit olmamasına rağmen kişinin hayatının olumsuz olarak etkilendiği ve dışkılama bozuklukları ile sık gaz çıkarma problemi, buna eşlik eden karın ağrısı ve şişkinlik belirtileri olduğu açıklandı.

Doktora kontrole gitmeden öğrenilemez

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, reflü ile hava yutmanın birbirine karıştırmamak gerektiğini, hava yutmanın normal olay olduğunu ve reflü ile İBS'nin farklı hastalıklar olduğunu açıkladı.

Akyüz, "Sağlıklı insanlarda yapılan bir çalışmalarda 10 mililitre sıvıyla yaklaşık 8-32 mililitre hava yutulduğu gösterilmiştir. Dik pozisyonda yutulmuş hava midenin üst kısmında birikir. Midenin üst bölgesindeki gerilmeyle yemek borusu ile mide bileşkesinde geçici gevşeme olur. Böylece yutulmuş hava dışarı çıkar. Hava yemek borusuna girdiğinde gerilmeye neden olur. Böylece yemek borusunun üst kısmı gevşer ve gaz yutağa doğru kaçarak ağız yolu ile atılır (geğirme). Yemek sonrası 3-4 geğirme normaldir. Bu yutkunma esnasında havanın yutulmasından kaynaklanmaktadır. Geğirme reflü ve fonksiyonel hazımsızlıkta sık görülmekle birlikte tek başına bir şikayet olarak da görülebilen bir fonksiyonel gastrointestinal sistem hastalığıdır." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER