Siyah, yeşil ve beyaz çay arasındaki farklar

Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, çay türleri ve bu türlerin arasındaki farkları anlattı.

SAĞLIK 21.02.2021, 02:03
Siyah, yeşil ve beyaz çay arasındaki farklar

Siyah çay ülkemizde en popüler çay türüdür. Üretimde koparma, soldurma, kıvırma ve kurutma işlemleri sırasıyla yapılır. Üretim teknolojisine göre siyah çayın son hali ortaya çıkar. Çayların rengi yani türü; işleme ve hasat farklılıklarına göre adlandırılır. Siyah çayın üretiminde soldurma, kıvırma, kurutma ve oksidasyon yöntemleri uygulanır. Yeşil çay ise taze çay yapraklarının ısıl işlemden sonra kıvırma ve kurutma teknikleri sonucu ortaya çıkar. Beyaz çayın üretimi çok basittir. Çay tomurcukları ve genç yapraklar kullanılarak üretilir.

Siyah ve yeşil çayın arasındaki tek fark işleme tekniğidir. Yeşil çay yaprakları daha az işlemden geçer. Dolayısıyla taze ve yeşil rengini kaybetmez.

Yeşil Çay Daha mı Sağlıklı?

Yeşil çayın kafein miktarı daha az, antioksidan içeriği daha yüksektir. Beyaz çayın diğer çaylara göre daha pahalı olmasının sebebi henüz açılmamış, çok taze çay yaprağı tomurcuklarından toplanmasıdır. Beyaz çayın radı ve rengi yoktur. Siyah çay ve yeşil çayın rengi, tadı ve aroması bellidir. Yeşil çay, bitkinin tepe tomurcuğu ve altındaki yapraklarının baz alındığı bir üretimden geçtiği açıklanıyor. Okside olmadığı için de daha sağlıklı olarak ifade ediliyor.

Yorumlar (0)