Sol Yanım Biricik’in Hastalığı Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir? Bulimia Nasıl Tedavi Edilir?

Sol Yanım Dizisinde rol alan Biricik, dizide Bulimia Hastası olarak bilinmektedir. Biz bugün sizlere Bulimia Nervoza Hastalığı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Sol Yanım Biricik’in Hastalığı Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir? Bulimia Nasıl Tedavi Edilir?

Star TV ekranlarının sevilen dizisi Sol Yanım dizisinda Biricik karakteri ön plana çıkmaktadır. Dizide Biricik Karakterinin sahip olduğu Bulimia Hastalığı araştırılmaya başlandı. Peki, Sol Yanım Biricik’in Hastalığı Bulimia Hastalığı Nedir? Bulimia Nervoza Nedir? Bulimia Nasıl Tedavi Edilir? İşte, detaylar…

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir?

Bulimia Nervoza veya Bulimik Hastalığı olarak bilinen bu hastalık ciddi olarak bilinen ve hayati yaşamınızı etkileyen Bulimia Nervoza Hastalığı ciddi bir yeme bozukluğu hastalığıdır. Genellikle 18 ile 24 yaş arasında bulunan genç kadınların %1 inde görülen bu hastalığa sahip olan kişiler de kilo alma hakkında bir kaygıları bulunmaktadır. Aşırı yemeye karşı koyamayan kişiler kilo alma ihtimalini düşündürmektedir.

Bulimia Nervoza Hastalığı Belirtileri

Bulimia Nervoza Hastalığı Belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Öğünlerde daha fazla gıda tüketimi,
  • Yemeklerden sonra kendini kusturma eylemi,
  • Kilo verdirici ilaçları uygunsuz şekilde kullanma,
  • Kilo almak istememe,
  • Sosyal aktivitelerden uzaklaşma,
  • Depresyon yaşama,
  • Halsizlik ve diş problemleri ayrıca boğaz ağrısı problemleri,
  • El parmaklarının eklemlerindeki nasırlar en büyük belirtileri olmaktadır.

Bulimia Nervoza Nasıl Tedavi Edilir?

Yemek düzensizliği yaşayan kişiler ve sağlıklı olmayan kişilerin davranışlarını tespit edebilmek için en az haftada 1 meydana gelmesi ve en az 3 ay devam etmesi gereken bu rahatsızlıkta hastanın kendinin yeme düzeni ve davranışları önem arz etmektedir. Bulimia Nervoza hastaları normal beden ölçülerine sahip olduğu unutmaması gerekir, Obeziteye dikkat edilmesi gerekir. Doktor tavsiyesinde kullanılan ilaçlar, gıda maddeleri ve beslenme hakkında kişinin bilgilendirilmesi gerekir. Şayet doktorun tavsiyelerine uyulmazsa ciddi ve hayatı tehdit eden sorunlar yaşanabildiği gibi son olarak hastaneye yatış ile sonuçlanabilir.

Genelde genç kızlar arasında yaşanan bu hastalık tedavisi şuanda modern tıpta bulunmuş olmakla beraber ciddi bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu gibi ciddi sorunla karşılaşmamak için sağlığınıza dikkat etmeli, kilo almayı veya zayıflamayı hastalık haline getirmemeniz gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER