Türkiye'de 3 İlde Görülen Delta Plus Varyantı Nedir?

Koronavirüsün hızla mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan Delta Plus varyantı İstanbul'da görüldü!

Türkiye'de 3 İlde Görülen Delta Plus Varyantı Nedir?

Koronavirüsün hızla mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan Delta Plus varyantı İstanbul'da görüldü!

Virüsün mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan varyantlara bir yenisi daha eklendi: Delta Plus varyantı. Peki bu virüsün belirtileri neler, aşı bu varyantta etkili mi?

Hint varyantı, İngiliz varyantı vb derken Delta varyantı ortaya çıkmıştı. Şimdi de Delta Plus varyantı hayatı kabusa çeviriyor. Türkiye'de 3 ilde görülen Delta Plus varyantı, benzerlerine göre daha kolay yayılıyor. Akciğer hücrelerine daha kolay bağlanıp, antikor tedavisine direnç gösteriyor. Endişe varyantı olarak da adlandırılan Delta Plus'a 3 ilimizde rastlandı bile.

Hindistan’da görülen Delta mutasyonunun bir alt türü olan Delta Plus, Güney Afrika kökenli. Beta varyantında görülen K417N proteinin mutasyona uğramış hali. Bulaşıcılığı daha yüksek.

Delta Plus varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile anlaşılıyor. Gençlerde ağır soğuk algınlığı görülüyor.

Delta Plus Belirtileri

Baş ağrısı (yaygın)

Boğaz ağrısı (yaygın)

Burun akıntısı (yaygın)

Ateş

Tat ve koku kaybı

Aşı Etkili mi?

BioNTech aşısının Delta varyantına karşı yüzde 90 etkili olduğu bildirildi. Sinovac aşısı da bu virüse karşı nötralize etkide 3 kat azalma gösteriyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sedat kanbur bükücü
sedat kanbur bükücü - 4 hafta Önce

Ne kadar cahilsiniz ya açın bi araştırın hemen yalan diyorsunuz. Bu cahilliğiniz yüzünden ülke bu halde zaten

Sedat kanbur
Sedat kanbur - 4 hafta Önce

MİLLETİ KORKUTMAKTAN BASKA BİSE DEYİL.MUTASYONMUŞ.ALLAH BUYALANLARİ ASİKAR ETTİGİNDE NASİL HESAP VERECEKLER .YAZİK ÇOK YAZİK

SIRADAKİ HABER