Unutkanlığa İyi Gelen 10 Gıda

Stres ve başka sebeplerle hafıza sorunları yaşanabiliyor. İşte, hafızayı güçlendiren ve unutkanlığa ilaç gibi gelen 10 gıda...

Unutkanlığa İyi Gelen 10 Gıda

Stres ve başka sebeplerle hafıza sorunları yaşanabiliyor. İşte, hafızayı güçlendiren ve unutkanlığa ilaç gibi gelen 10 gıda...

Unutkanlığa iyi gelen besinler hangileri? Güçlü bir hafıza ve beyin işlevlerinin düzgün çalışması için sağlıklı beslenmek çok önemli. Vitamin, mineral ve protein kaynakları düzenli tüketilmelidir. Sağlıklı beslenerek kalbi, damarları, beyni ve tüm organları korumak mümkündür.

Hafızayı güçlendirip unutkanlığa iyi gelen gıdalar

Yağlı balık

Omega 3 yağlarını içeren hamsi, levrek, somon gibi balıklar, beynin hücre zarları için önemlidir. Unutkanlık ve beyinle alakalı sorunlara iyi gelmektedir.

Kabak çekirdeği

Hafızayı güçlendiren kabak çekirdeğini günde 1 çay bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Kırmızı ve mor meyveler

Çilek, böğürtlen, mürdüm eriği, yabanmersini, nar, kara dut gibi meyveler flavonoidler içermektedir. Bu meyveleri tüketenlerde hafıza kaybı ertelenmektedir.

Ceviz

Ceviz yiyen kişiler hatırlama, öğrenme, iletişim kurma, karar verme ve pek çok durumda daha başarılıdır.

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzeler beyin sağlığını destekler. Bu besinler beta karoten, folat ve lutein içerdiğinden beyin sağlığını olumlu yönde destekler.

Yumurta

İyi bir B12 kaynağı olan yumurta her gün bir adet tüketilebilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı bileşenleri sayesinde Alzheimer hastalığını önler. Zihinsel kapasiteyi arttırır. Günde 5 yemek kaşığı zeytinyağı tüketilmesi önerilir.

Zerdeçal

Unutkanlığa iyi gelen gıdalardan biridir. Yoğurtla birlikte tüketilebilir.

Bitter çikolata

İçindeki kakao flavonoidleri hafızadan iletişim kurmaya, öğrenmeden duyguları düzenlemeye pek çok işlevde etkilidir.

Kuru baklagiller

Mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagiller de hafızayı güçlendirir. Folat ve B vitamini içerdikleri için unutkanlığı önler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER