Uyku Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Uykuya dalınamama, normalden daha erken uyanma,  tüm gün yorgun hissetme ve geceleri devamlı uykunun bölünmesi rahatsızlıkları; uyku bozukluğu olarak adlandırılır.

Uyku Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Tüm canlılar uyuyarak, hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarını önemli ölçüde yenilerler. Vücudun dinlenebilmesi ve yenilenebilmesi açısından uykuya ihtiyaç duyulur. Her canlının ihtiyaç duyduğu uyku süresi farklıdır… Fakat yetişkinlerin genellikle 7 - 9 saat arasında uyumaları ideal olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Küçüklerinde duymuş olduğu uyku süresiyse, 12 ya da 16 saat olduğunu söyleyebiliriz. Uyku bozukluğu genel anlamda; ideal uyku süresinde ki azalmayı ya da artmayı ifade ediyor. Tıp literatüründe 90 ve üzerinde uyku bozukluğu ifade edilmiştir. Eğer uyku bozukluğu sorunu çözülmezse kişi de; Kalp krizi, diyabet, depresyon, inme, hipertansiyon ve obezite gibi rahatsızlıklar görülür. Bu yüzden uykunuzda herhangi bir problem olduğunda kesinlikle doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Uyku Bozukluğu Nedenleri

Uyku bozukluğu rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok neden vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

· Uyku Apnesi

Uykuyken tamamen nefes alma durması, azalması diye bilinen bir rahatsızlıktır… Sağlıklı kişilerde kısa zamanlı olarak horlamayla beraber görülmesi kabul edilebilir. Yalnız durumun süresi uzadığı takdirde ciddi anlamda sağlık sorunları da ortaya çıkar. Özellikle uyku apnesinden dolayı; akciğerlerle birlikte kalp sağlığı da risk altında olur. Oksijenin yeterli olmaması sebebiyle kişi uykusunu devamlı böler bu durumda onun gün içerisinde; yorgun, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik gibi olumsuz durumlarını ortaya çıkarır.

· Narkolepsi

Kişinin aniden gün içerisinde kendini yorgun hissedip, uykuya dalmasını ifade eder. Bazı zamanlarda bu şikâyetlere birde uykudan uyanarak sonrasında geçici uyku felçlerin yaşanması da eklenir. Narkolepsi genellikle, nörolojik rahatsızlıklarla beraber kişi de görülür.

· İnsomnia

Uykuya dalamamanın başta olduğu uykunun devamlılığı sağlanamaması ve uykusuzluk problemleri, insomnia olarak ifade edilir. Eğer kişinin stresli bir yaşamı varsa, insomnia rahatlığı görülme oranı artar. Aynı şekilde kaygı bozukluğu, sindirim sorunları, hormonal durumlarda insomnianın başlıca nedenleri sayılır. İnsomnia rahatsızlığı,  kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiler. Özellikle iş ya da okulda performans düşmesi, depresyon, dış etkenlere karşı duyarlılık, konsantrasyonun bozulması ve kilo artışları insomnia sonucunda ortaya çıkar.

· Huzursuz Bacak Sendromu

Uyku esnasında bacakları karşı konulamayacak şekilde hareket yaptırma ihtiyacının duyulmasıdır. Bu sendromda uyku bozukluğu rahatsızlığı önemli ölçüde tetiklenir. Bacalarda karıncalanma, uyuşma hisleri veren sendromda ilerleme kaydedildiğinde kişinin hayat kalitesi önemli ölçüde olumsuz etkilenir. Birtakım vitamin eksikliklerinde, hiperaktive bozukluklarında ve Parkinson hastalıklarında daha çok görülür. Yalnız huzursuz bacak sendromunun sıklık nedeni tam olarak bilinmiyor.

· Parasomnia

Uyurken anormal hareketlerin ve davranışların yapılması, parasomnia olarak tabir edilir. Dişlerin gıcırdatılması, kâbus görme, uyurgezerlik, inlemek, yatak ıslatma ve uykuda konuşulması durumlarını örnek parasomnia’ya örnek verebiliriz. Aynı zamanda kişi REM uykusunda, normal hareket etmemesi ve rüyada gördüklerini hareketlerine yansıtması da parasomnia olarak değerlendirilir.

Uyku Bozukluğu Problemi Nasıl Yok Edilir?

Uyku bozukluğu tedavisi açısından kesinlikle gün içinde uyumamanızı tavsiye ediyoruz. Kitap okumayı televizyon izlemenin yerine tercih ediniz. Her gün düzenli olarak egzersizler yapın ve yürüyüşlere çıkınız. Uyuma ve uyanma saatlerinizi her gün aynı zaman diliminde olacak şekilde ayarlayınız. Odanızı yatmadan önce mutlaka havalandırarak, oda sıcaklığınızı çok iyi ayarlayınız. Ayrıca yatmadan önce sıcak suyla duş alınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER