Yazın Cildi Koruyan Vitaminler

Yaz sıcaklarında cildin yaşlanmasını önleyen, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyan bazı vitaminler olmaktadır. İşte, yazın cilt sağlığını koruyan vitaminler...

SAĞLIK 02.08.2021, 11:19
Yazın Cildi Koruyan Vitaminler

Yaz sıcaklarında cildin yaşlanmasını önleyen, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyan bazı vitaminler olmaktadır. İşte, yazın cilt sağlığını koruyan vitaminler...

Güneş, genel sağlığımız ve cildimiz için gerekli olsa da, UVA ışınları ise zararlıdır. Zararlı güneş ışınları ve aşırı sıcak havalar cilt yaşlanmasının en büyük sebebidir. Bunun için bu aylarda antioksidan ve vitamin takviyesi almak önemlidir.

Cildi güneşten koruyan 5 vitamin...

A Vitamini

A vitamini ciltteki kusurları tedavi etmeye yardımcı bileşenleri içerir. Cildi yeniler, uzun süre güneşe maruz kalan cildi iyileştirir. Yumurta, et, balık, havuç, brokoli, marul ve biber gibi birçok gıdada bulunur.

B Vitamini

Besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlayan faydalı B vitaminleri, güneşe maruz kalan cilt üzerindeki serbest radikalleri yok edebilir. Yumurta, karaciğer, et, balık, lahana ve tam tahıllı gıdalarda bulunur.

C Vitamini

Bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini, vücut ısısını düzenlemeye yardımcıdır. Cilt kalitesini artırarak kırışıklıklar üzerinde de faydalıdır. Kolajen üretimini arttırır. Portakal, kivi, mandalina, greyfurt, çilek, ananas, yeşil ve kırmızı biber, brokoli ve lahana gibi gıdalarda bulunur.

D Vitamini

Cilde de faydaları olan D Vitamini, bağışıklık sistemini iyileştirir, kemik ve dişleri güçlendirir ve kalsiyum deposudur. Yaz aylarında her gün 15 dakika güneşlenmek günlük D vitamini için yeterlidir. Somon, alabalık, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklarda, süt ürünleri ve yumurtada bolca bulunur.

E Vitamini

Hücreleri serbest radikal hasarından koruyan antioksidan rolünü oynayan E Vitamini, yazın görülen alerjik cilt sorunlarını azaltmaya yardımcıdır. Fındık, ceviz, badem, ıspanak, kereviz, lahana, marul, brokoli, kümes hayvanları, somon, ton balığı, uskumru, zeytinyağı gibi gıdalarda bulunur.

Yorumlar (0)