Yoğun bakımda kalması gerekirken, acilde yatan hasta sayısı günlük 100'ü geçiyor

Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İkizceli, yoğun bakım hastalarına önem verilmesini istedi.

Yoğun bakımda kalması gerekirken, acilde yatan hasta sayısı günlük 100'ü geçiyor

Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İkizceli, İstanbul'da havaların soğuması ile bağışıklık sistemi zayıf olan hasta sayısının artmaya başlamasından dolayı günlük bir hastanede en az 4-5 yoğun bakımda kalması gereken hastanın acil servislerde kalmak zorunda olduğunu ve hastaların büyük bir bölümünün acil servislerde kalmasının sağlıkları için risk yarattığını açıkladı. Hastaların yoğun bakımda olmak yerine acil servislerde bulunmasının hasta sağlığı ve aileleri için problem yarattığını belirten hekim, hastanelerin yoğun bakım alanında kendilerini geliştirmesini ve bakanlık tarafından yoğun bakım çalışmalarının yapılmasını istediklerini ifade etti.

100'ü buluyor ve geçiyor

Günlük 100'den daha fazla hastanın İstanbul genelinde yoğun bakım sırasında olduğunu ve bazen bu sayının 100'ü geçebildiğini açıkladı. Hastanelerin yoğun bakım servislerinde yeteri kadar yer olmadığından dolayı acil servislerde olan ve izole olmayan hastaların daha büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabildikleri ve bu sağlık sorunlarının hasta durumunu daha kötüye itebilecek olduğu belirtildi. Hastaların, sağlık durumlarının yoğun bakıma uygunsa hemen yoğun bakıma alınması gerekirken, acil servislerde kalmaması gerektiği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER