SAMSUN (AA) - Samsun'da yılın 9 ayında düzenlenen uygulama ve denetimler sonucunda 6 bin 308 aranan şahıs yakalandı.

Vali Zülkif Dağlı, İl Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek, Emniyet Müdürü Ömer Urhal, il emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilçe emniyet müdürleriyle, asayiş ve güvenlik için 7 gün 24 saat kesintisiz sürdürülen faaliyetler ve genel durum hakkında bilgi aldı.

Halkın huzur ve güvenliği, kamu düzeninin sağlanması ve suç ile suçlularla etkin mücadele kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş, Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Güvenlik, Narkotik Suçlarla Mücadele, Siber Suçlarla Mücadele Şube, Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube, Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri tarafından 2021 yılının ilk 9 ayı içinde gerçekleştirilen uygulama ve denetimler sonucunda 3 milyon 542 bin 892 kişinin GBT (Genel Bilgi Taraması) kontrolü yapıldı.

Yapılan kontroller ile operasyonel çalışmalar sonucunda 6 bin 308 aranan şahıs yakalandı, kontrol edilen 78 bin 366 iş yerinden 642'sine cezai işlem uygulandı.

Vali Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk 9 aylık döneminde otodan hırsızlık olaylarında yüzde 26,4, evden hırsızlık olaylarında yüzde 9, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarında yüzde 14,4, topluma karşı işlenen suçlarda yüzde 7,7 azalma, kasten yaralama suçlarında yüzde 0,2 artış meydana geldiğini kaydetti.

Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerince uygulama noktalarında yapılan denetimlerde 1 milyon 58 bin 39 araç kontrol edildiğini aktaran Dağlı, 1880 araç sürücüsünün sürücü belgesine el konularak 11 bin 628 aracın trafikten men edildiğini ifade etti.