Dünya Şampiyonu Busenaz Sürmeneli Maç Sonu Duygularını Paylaştı

Trabzon'un gururu Busenaz Sürmeneli açıklamalarda bulundu.

SPOR 20.05.2022, 21:02
Dünya Şampiyonu Busenaz Sürmeneli Maç Sonu Duygularını Paylaştı

Busenaz Sürmeneli Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda, 66 kilo finalinde bugün Kanadalı Charlie Cavanagh'yı mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda mücadele eden milli boksörlerimiz Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu, Şennur Demir ve Hatice Akbaş altın madalya kazandı.

stanbul'un ev sahipliğinde düzenlenen IBA Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde şampiyon oldu.

MİLLİLER ALTIN MADALYAYA UZANDI

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda mücadele eden milli boksörlerimiz Busenaz Sürmeneli,  Buse Naz Çakıroğlu, Şennur Demir ve Hatice Akbaş altın madalya kazandı.

TÜRKİYE İÇİN REKORLAR ŞAMPİYONASI

Türkiye için rekorlar şampiyonası İstanbul'un ev sahipliğinde düzenlenen şampiyona, Türk kadın boks tarihine geçti.

Toplam madalya sayısı bakımında Türk kadın boksunun en başarılı Dünya Şampiyonası'nı yaşayan milliler, altın madalya sayısında da 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası'nı geride bırakarak rekor kırdı. 2022 Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye,  5 altın, 2 bronz madalya aldı.

BUSENAZ SÜRMELİ

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri'nde düzenlenen şampiyonanın 11 ve son gününde olimpiyat ve dünya şampiyonu Busenaz Sürmeneli, 66 kiloda final maçına çıktı.

Geçen yıl düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda 69 kiloda altın madalya kazanarak Türk spor tarihine geçen son dünya şampiyonu milli boksör Busenaz, bu şampiyonada sırasıyla İtalyan Angela Carini, ABD'li Arika Melek Skoog, Özbek Navbakhor Khamidova ve Taylandlı Janjaem Suwannapheng'i eledi.

Finalde Kanadalı Charlie Cavanagh ile karşılaşan Busenaz, ilk rauntta rakibini yıpratan yumruklar attı. Çok üstün bir boks ortaya koyan Busenaz, ilk raundu 5-0 aldı.

İlk rauntta olduğu gibi ikinci rauntta da hakemin saymasını sağlayan milli boksör, bu bölümü de net bir şekilde 5-0 üstün bitirdi.

Son rauntta da rakibini arka arkaya attığı yumruklarla zor duruma düşüren Busenaz, bitime 45 saniye kala hakem kararıyla galip ilan edildi ve altın madalyanın sahibi oldu. Milli boksör, şampiyonada yaptığı 5 maçın 4'ünü normal süre tamamlanmadan kazandı.

Trabzonspor'un sporcusu olan Busenaz, galibiyetinin ardından ringde kolbastı oynayarak şampiyonluğunu kutladı.

Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu ve 54 kiloda Hatice Akbaş'ın ardından Türkiye'ye bu organizasyondaki 4. şampiyonluğunu getirdi.

2019'da Rusya'da 69 kiloda dünya şampiyonu olan Busenaz, 66 kiloda da altın madalya aldı. Milli boksör, 2 dünya şampiyonluğu olan Gülsüm Tatar'ın rakoruna da ortak oldu.

Şampiyonluk sonrası konuşan Busenaz şu ifadeleri kullandı:

Burada bana ilk mikrofon tuttuğunuzda 66 kilo, yeni heyecanlar, hiç karşılaşmadığım rakiplerdi. Allaha şükür 3 . raundu göremediler. 2 aydır Trabzon'a memleketime gidemedim. 2 bavulla gelmiştim. Sıkıldım aynıelbiseleri giymekten. 

Hazırlık maçında yenilmiştim ama hocama demiştim altın madalya alacağım demiştim. Bu ring benim evim. Buraya çıktığımda burası benim evim demek istedim. Allaha şükür şampiyon oldum.

Yorumlar (0)