Tokyo'da Tarih Yazan Milli Güreşçi Yasemin Adar Kimdir?

Tokyo Olimpiyatları'na damga vuran Milli Kadın Güreşçimiz Yasemin Adar kimdir?

SPOR 02.08.2021, 18:26
Tokyo'da Tarih Yazan Milli Güreşçi Yasemin Adar Kimdir?

Tokyo Olimpiyatları'na damga vuran Milli Kadın Güreşçimiz Yasemin Adar kimdir?

Türkiye, Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda tarih yazmaya devam ediyor. Her gün yeni bir şampiyonumuz çıkıyor. Milli Kadın Güreşçimiz Yasemin Adar bugün 14.55'te Kırgız rakibi Aiperi Medet Kyzy ile karşı karşıya geldi. Rakibini tuş ederek bronz madalyanın sahibi olan Adar, böylece kadınlar güreş tarihinde ilk madalya alan sporcu oldu.

Yasemin Adar, güreşin sadece bir erkek sporu olmadığını şimdiye dek aldığı altın madalyalarla kanıtlayan bir sporcumuz.

Milli Güreşçi Yasemin Adar Kimdir?

6 Aralık 1991 tarihinde Balıkesir'de dünyaya gelmiştir. Lisede hentbol oynamış, son sınıfta atletizm takımına girmiştir. Gülle atma Türkiye Şampiyonası'nda Türkiye dördüncüsü olmuştur. Balıkesir Gençlik Spor Kulubü'nde profesyonel güreş hayatına 2011 yılında başlayan Adar'ın bir Dünya Şampiyonluğu ile dört Avrupa Şampiyonluğu vardır.

Kemal Kurt ile Aslan Seyhanlı'dan temel güreş eğitimlerini almıştır. Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan mezun olduktan sonra Niğde Şehit Bülent Tunçbilek Ortaokulunda beden eğitimi öğretmenliği yapmıştır. Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu'nda yüksek lisansa başlayan Adar kariyerine Edirne'de devam etmiştir.

İlk uluslararası başarısını Mersin'deki 2013 Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazanarak elde etmiştir. Letonya'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasından altın madalya elde etmiştir. Rio Olimpiyat Oyunları, 2017 Avrupa Güreş Şampiyonası, 2017-2018-2019-2020 Dünya Güreş Şampiyonasına katılmıştır.

Dünya Fair Play Özel Diploması, Mustafa V. Koç Spor Ödülü ve pek çok ödülü vardır.

Son olarak ise TOKYO 2020 Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanmıştır.

Yorumlar (0)