Apple Kendi Otomobili ile Geliyor!

Teknoloji devi Apple şirketi şimdi de otomobil sektörüne el attı! Apple Car özellikleri nelerdir? Piyasaya ne zaman çıkacak? Son detaylar...

TEKNOLOJİ HABERLERİ 07.02.2021, 14:38
Apple Kendi Otomobili ile Geliyor!

Apple, kendi elektrikli otomobilini çıkarmak için kolları sıvadı. İddialara göre daha önce Kia ve Hyundai ile görüşmeler sürüyordu. Apple Car adlı elektrikli otomobilin çıkarılması gündeme gelince, iki dev otomotiv şirketiyle görüşmeler askıya alındı.

Teknolojide lider şirketlerden olan Apple, sürücüdüz araç projesi üzerinde yıllardır çalışıyor. Dev şirketin 2024 yılında Apple Car adını vereceği sürücüsüz elektrikli otomobiliyle karşımıza çıkacağı sızan haberler arasındaydı.

Hyundai ise Apple ile görüştüklerini ancak henüz yolun başında olduklarını duyurmuştu. Haberin detaylarına göre, Hyundai bünyesindeki Kia ile görüşeceği söylenen Apple, şimdilik bu kararı erteledi.

Başka bir iddiaya göre, Apple başka üreticilerle görüşmeler yaptı. Hyundai ile yapılan görüşmenin basına sızdırılması Apple'ı kızdırdı. Gelen bilgiler arasında Apple'ın şu an Kia ile anlaşmaya daha yakın olduğu belirtildi. Hyundai, Apple ile ortak iş yapmaya sıcak bakmazken; Kia'nın ABD'deki kendi fabrikasında Apple arabaları üretmeye sıcak baktığı öğrenildi.

Bütçe detaylarına göre, bu ortaklık için Apple, Kia'ya 3.6 milyar dolar verecek. Kia ise Apple için yılda en az 100 bin adet araç üretecek.

Yorumlar (0)