Dijitalpark Teknokent'in Temeli Atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dijitalpark Teknokent'in temelini attı, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dijitalpark Teknokent'in Temeli Atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dijitalpark Teknokent'in temelini attı, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk Alman Üniversitesi'nin ortaklığında yapılacak Dijitalpark Teknokent'in temel atma törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Bakan Varan, ilk temeli atarak şunları kaydetti:

"Bugüne dek 6 milyar 200 milyon dolarlık ihracat, 131 milyar liralık satış gerçekleştiren teknoparklarımızda 60 bine yakın Ar-Ge personeli ile 6.680 firma yer alıyor. Teknokent'te yer alan firmaların yarısına yakını yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor. Bakan Varank, bu konuda üniversitelerin yetkinliğe sahip olduğunu, temeli atılan teknoparkın üniversiteleri yenilikçi birer birim olarak güçlendirdiğini ifade etti. İstanbul ve Rize'deki yerleşkeleriyle birlikte 300 girişimcinin yer aldığı bir yatırım söz konusu.

Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin lüks değil, şart olduğuna dikkat çeken Bakan Varank, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu ihtiyaca cevap vermek üzere kolları sıvayarak işe giriştik. 2002 yılından itibaren büyük yatırımlar yaptık. Bugün 8 milyona yaklaşan üniversitelimiz, 207 üniversitemiz, 88 Teknoloji Geliştirme Bölgemiz ve 1.600 Ar-Ge ve Tasarım Merkezimiz bu ekosistemin baş aktörleri." dedi.

Dijitalpark Teknokent için 15 milyon liralık hibe verdiklerini ve desteğin devam edeceğini de sözlerine ekleyen Varank, Teknoloji Geliştirme Merkezlerinin önemini de vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER