Google Analytics Nedir ve Nasıl Ayarlanır?

Google Analytics adı verilmiş olan uygulama sayesinde sitenizin hit durumunu kontrol altına alabilirsiniz.

Google Analytics Nedir ve Nasıl Ayarlanır?

Google'ın tüm dünyada olan kullanıcılarına sunduğu bir diğer güzel hizmeti olan Google Analytics ile sitelerinizin hit durumunu ve diğer her türlü detayını tek bir panel üzerinden görebilir ve bunu tek bir kod eklemesi ile sadece 6 dakika içerisinde yapabilirsiniz.

Mevcut sitenize ait hit bilgisini öğrenmek ve sitenize günde kaç kişinin girip, hangi içerikleri okuduğunu anlamak için Google Analytics kodu eklemeniz ve bu eklemeden hemen sonraki günlerde sitenizin ne kadar hit ve nereden ne kadar hit aldığınızı öğrenmeniz fayda sağlayacaktır.

Hit durumunun yanında sitede bulunan kullanıcıların hangi ülkeden bağlandıklarından hangi şehirden bağlandıklarına kadar gösterebilen Google Analytics bu sayede site sahiplerinin çok daha kolay bir şekilde sitelerini yönetmesini sağlayabilir.

Google Analytics Nasıl Eklenir?

Google Analytics sitenize eklemek için analytics.google.com internet sitesine girdikten sonra Gmail hesabınız ile giriş yap kısmına tıklayın, eğer Gmail hesabınız yoksa oluşturun.

Site adresinizi doğrulama sayfasında site adresinizi doğruladıktan ve onay metinlerine onay verdikten sonra size Google Analytics sayfası kodu verilecek, bu kodu Wordpress bir siteniz varsa bileşenler kısmından ''metin'' widget ekleyerek anasayfada bir yere widget olarak ekledikten sonra bu kodu widget metin kısmına yapıştırmanız yeterli olur.

Yine farklı yazılımlarda siteleriniz varsa anasayfa kısmına veya tema-script kısımlarında bulunan ''Google Analytics kodu'' kısmına sayfada olan kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

Google Analytics tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER