WhatsApp’ta Toplu Mesaj Atma Özelliği Kaldırılıyor Mu?

Ülkemizde yaklaşık 50 milyon aktif kullanıcıya hizmet eden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, toplu mesaj atma özelliğini kaldırabileceğini duyurdu.

WhatsApp’ta Toplu Mesaj Atma Özelliği Kaldırılıyor Mu?
banner818

Sıklıkla bayramlarda ve özel günlerinde vazgeçilmez olarak kullanılan bu özelliğin platformdan silineceğini duyan kullanıcılar, bu karara öfke gösterdi.

Kullanıcılarının çok fazla tepkisini çekecek bir karar alan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, köklü sayılabilecek bir değişikliğe gidiyor. Platformun en eski özelliklerinden bir tanesi olan toplu mesaj gönderme özelliği ileri dönemlerde artık uygulamada yer almayabilir.

Fakat WhatsApp’ın bu önemli özelliğini kaldıracak olmasının asıl nedeni kullanıcılarına daha iyi bir hizmet vermek olarak ifade edildi. Toplu mesaj gönderme özelliğini esas amacının dışında kullanan birçok insanın önüne geçmek isteyen Whatsapp, sıklıkla şikayet edilen bir durumun önüne geçecek.

Çeşitli reklam şirketleri ve birtakım firmaların toplu mesaj gönderme yöntemi ile reklamlarını gerçekleştiren kuruluşları engellemek adına yola çıkan WhatsApp, nihayetinde çözümü bu özelliği kaldırmak ile buldu. Toplu mesaj özelliğinin kaldırmasıyla birlikte WhatsApp, artık kuralları çiğneyerek bizlere reklam yapan kuruluşlara dur diyecek.

Çok tartışma yaratan bu kararın ardından kullanıcılarına açıklama yapan WhatsApp, şu sözleri dile getirdi:

WhatsApp, otomatik olarak ya da toplu mesajlaşma yoluyla kişisel kullanım hakkını aşan ve Hizmet Şartlarımızı ihlal eden suiistimalleri önlemek adına elindeki yöntemleri (yasal işlem dahil olmak üzere) kullanmayı taahhüt eder. Bu sebeple teknolojik yaptırıma ek olarak, bu ve benzeri bir istismarın platformda yer alan kanıtlarına bağladığımız bireylere ya da kuruluşlara karşı yasal işlem başlatıyoruz.

7 Aralık 2019 tarihi itibariyle WhatsApp artık otomatik ya da toplu mesajlaşma, kişisel kullanımın dışında amaçlar barındıran ve Hizmet Şartlarımızı ihlal eden, istismarda bulunan kişilere karşı yasal işlemlerde bulunacaktır.

Toplu Mesajlaşma Özelliği Ne Zaman Kaldırılacak?

WhatsApp sözcüleri tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda aslında şimdilik bu özelliğin tam olarak kaldırılacağını söyleyemeyiz. Bu özelliği platformdan silmesi ile beraber çok fazla tepki alacak olan WhatsApp, şimdilik yalnızca istismarda bulunan kullanıcılarını uyarmakla yetiniyor.

Ancak amacının dışında bir kullanım ile reklam şirketlerinin ya da çeşitli kuruluşlarının toplu mesaj yoluyla reklamlarını sürdürmeleri devam ederse hem bu kişiler hakkında yasal işlemler gerçekleşecek hem de özellik tamamıyla platformdan kaldırılacak.

Aynı zamanda WhatsApp’ın bu konuda ciddi bir uyarı yapma ihtiyacı benimsemesinin bir diğer nedeni de şirket profillerini WhatsApp Business platformuna yönlendirmeye çalışmaktır. Yakın bir zaman önce kurumsal sayfaların yazışmalarını gerçekleştirmek adına kurulmuş olan WhatsApp Business, WhatsApp’ın şu anda tek gelir kaynağıdır.

WhatsApp Business Ne İşe Yarıyor?

Küçük işletme sahipleri için yaratılmış alternatif bir platform olan WhatsApp Business, özel bir iPhone ve Android servisidir. WhatsApp Business sayesinde işletmeler otomatik mesajlar oluşturabilir, hızlı yanıt vermek için çeşitli araçlardan faydalanabilir ve müşterileri ile daha pratik bir iletişim kurmayı sağlar.

Kısa mesajdan fotoğraf göndermeye kadar pek çok imkan sunan WhatsApp Business, bir nevi Facebook Messenger hizmeti görmektedir. Ancak bu serviste profil oluşturan işletmeler, oldukça geniş haklardan yararlanma ve ürünlerini bir portföy halinde sunma şansına erişirler.

Müşteriler ile daha sağlıklı bir haberleşme ağı kurmak için oluşturulan platform, işletmelere geniş istatistik hizmeti vermekte ve işletmelere özel bir profil hazırlamaktadır. Bu profilde şirketin açık adresinden web sitesine, hangi saatlerde hizmet verdiğinden e-posta adresine ve hatta işletmede satılan ürünlere kadar pek çok seçenek bulunmaktadır. Toplu mesaj özelliği ile bir çeşit istismar gerçekleştiren kullanıcılar, daha organik ve uyumlu bir iletişim için WhatsApp Business kullanmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER